Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle serveru Demagog.cz Okamura lhal. Opřel se do imigrantů i neziskovek

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Tomio Okamura se opět opřel do imigrantů. Tentokrát tomu došlo v pořadu Události, komentáře, kde se ve středu střetl s bývalým ministrem vnitra Františkem Bublanem. Server Demagog označil polovinu z jeho výroků za nepravdivé a jeden jako zavádějící. Bublan oproti tomu vyřkl pouze jeden nepradivý výrok, narozdíl od Okamury se ale v pořadu projevoval méně.

„V hlavním městě Norska, Oslu, za posledních 10 let byly de facto všechna znásilnění způsobena muži neevropského původu,” řekl k tématu znásilnění v severských zemích Okamura. Tuto informaci však Demagog vyvrátil s odkazem na norskou policejní zprávu, která eviduje pachatele norského, afrického, východoasijského, evropského i amerického původu.

Vedle znásilnění se řeč dostala také na situaci v Sýrii a Islámský stát, azylovou politiku nebo téma sociálních systémů.

„Eritrejci jsou mimochodem na prvních dvou místech ve znásilňování ve Švédsku,“ pronesl dále Okamura k prvnímu tématu. Podle Demagogu neexistují žádné oficiální statistiky, které by sledovaly etnicitu pachatelů, tudíž ani Okamura nemůže takovou statistikou disponovat.

Vedle imigrantů se Okamura strefoval také do neziskových organizací. „Já jsem byl v šoku, když jsem se dneska díval, promiňte, opět na statistiku, že 25, máme tady kolem 25 "neziskových“ v uvozovkách „neziskových“ organizací, který mají na starosti imigranty. Víte, kolik zinkasovaly za rok? Tři čtvrtě miliardy korun a z toho 80 procent šlo na jejich platy,“ řekl Okamura. Ani tento výrok však není pravdivý. Deset největších neziskových organizací jako Člověk v tísni či Organizace pro pomoc uprchlíkům za rok 2014 od státu inkasovaly necelých čtvrt miliardy. Podle Demagogu by se dotace menším neziskovkám měly pohybovat v řádu jednotek milionů korun, tudíž výsledná částka zdaleka nebude dosahovat Okamurovy částky. Nepravdivá je také informace o mzdových nákladech, která u největších neziskovek tvoří vždy méně než 80 procent.

Jeden z pravdivých výroků, které Okamura v pořadu pronesl se týkal imigrační politiky v Japonsku. Demagog potvrdil, že Japonsko je jednou ze zemí, která si pečlivě hlídá identitu etnicky homogenní společnosti. „Například v jiných světově vyspělých zemí, vezměme Japonsko, žádné vlny imigrantů po desítky let nejsou a průměrný plat je tam 80 tisíc korun měsíčně v přepočtu, protože je tam nulový sociální systém pro ilegální imigranty,“ řekl Okamura.

Právě u imigrační politiky označil Demagog jeden z Bublanových výroků za lež. Bublan se pokusil vysvětlit postup ministerstva vnitra v otázce uprchlické politiky. Bublan uvedl, že správní řízení trvá okolo tří měsíců, během nichž se rozhodne, zda žadatel azyl získá či nikoli. Správní řízení podle Demagogu může trvat až 120 dní, pokud si ministerstvo vyžádá od žadatele další informace. Ve zrychleném řízení je ale maximální doba vyřízení žádosti pouze třicetidenní.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Spisovatelka Jitka Neradová na veletrhu Svět knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Spisovatelka Jitka Neradová na veletrhu Svět knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Spisovatelka Jitka Neradová na veletrhu Svět knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!