Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentská volba v ohrožení, Okamura žádá veřejné jednání

Česko

  7:26aktualizováno  12:01
BRNO - Senátor Tomio Okamura podal stížnost k Ústavnímu soudu na postup ministerstva vnitra a Nejvyššího správního soudu ohledně svého vyřazení z přímé volby prezidenta. Navíc chce, aby Ústavní soud projednal jeho stížnost veřejně, čímž by jednání prodloužil. Hrozí tak odklad prezidentských voleb. První kolo voleb by se přitom mělo konat již 11. a 12. ledna.

Senátor Tomio Okamura se svými advokáty a poradci přichází k budově Ústavního soudu v Brně, aby odevzdal stížnost proti vyřazení z prezidentských voleb. foto: ČTK

Ústavní soudci už dříve avizovali, že se budou snažit rozhodnout o všech případných stížnostech, které souvisejí s prezidentskou volbou, co nejrychleji. Žádná konkrétní lhůta je však neváže. Ústavní soud může teoreticky volby odložit, aby získal více času. Dokud to však soudci neudělají, vyhlášený termín zůstává v platnosti.

Nesplnil podmínky

Okamuru z přímé volby prezidenta vyřadilo ministerstvo vnitra, protože po odpočtu neplatných hlasů klesl pod zákonem stanovenou hranici 50 000 podpisů. Okamura se pak neúspěšně bránil u Nejvyššího správního soudu. Rozhodnutí vnitra a Nejvyššího správního soudu už dříve začal studovat analytický odbor Ústavního soudu, který shromažďuje soudcům podklady.

Ústní projednání by se protáhlo

Okamura žádá ústní projednání své stížnosti, ke kterému by museli být přiznváni zástupci obou komor parlamentu a ostatní účastníci. Projednání by se tak značně prodloužilo a dodržení lednového termínu prezidentské volby by bylo prakticky nemožné.

Samková svou stížnost nepodá

Stížnost je vymezená proti dvěma paragrafům, které považuje za sporné. Ústavní soud nemůže jít nad rámec stížnosti a nemůže zrušit či upravit části, které stížnost napadá. Okamurovy výtky se netýkají přímé volby prezidenta jako takové, její úplné zrušení není v jeho zájmu. Snaží se zřejmě o pozdržení a následné zařazení mezi kandidáty.

Další nezařazené kandidátka Klára Samková měla podat samostatnou stížnost zároveň s Okamurou. Podávat ji ale nebude, jelikož jako Okamurova advokátka zapracovala do jeho stížnosti body, které jí připadaly problémové.

Brífink Tomia Okamury

"Právní principy jsou důležitější než technický termín voleb, který se dá posunout," řekl Okamura na brífinku následujícím podání ústavní stížnosti. Podle něj došlo k porušení základních práv a svobod. Žádá tedy o zrušení části Ústavy, prováděcího zákona a rozhodnutí o jeho nezařazení do kandidátní listiny.

Jeho advokátka Klára Samková se vyjádřila k případnému odložení voleb. Ústavní soud by měl tuto variantu zvážit, aby měl dostatek času k projednání Okamurovy stížnosti.

Advokát Adam Batuna v případě neúspěchu počítá s podáním stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva, kde by se Okamura domáhal práva na spravedlivý proces.

Autoři: , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat