„Já, Tomio Okamura, se tímto omlouvám za lži, které jsem řekl o koncentračním táboře v Letech u Písku. Pravda je taková, že cílem tohoto tábora byla snaha o cílenou likvidaci romského obyvatelstva. Romové zde umírali, byli vězněni, týráni a dále posíláni do koncentračního tábora Osvětimi.” To si mohou lidé přečíst na několika místech v pražských Dejvicích.
Autoři plakátu následně popisují politikovu metodu vyvolávání strachu pro získání hlasů ve volbách i plody jeho úspěšné podnikatelské kariéry. Přímo narážejí i na Okamurovo údajné využívání xenofobních a rasistických nálad ve společnosti ve svůj prospěch. To vše tak, aby to vypadalo, že je autorem sám Tomio Okamura.
„Kdo za tím stojí, netuším. Párkrát už jsme na obchodě podobné plakáty měli, třeba kolem sněmovních voleb,” řekl serveru Lidovky.cz pan Krejčí z obchodu Japa. Ten je s Tomiem Okamurou v pravidelném kontaktu jakožto se svým šéfem.
Tábor pro Romy v Letech nebyl hlídaný, míní Okamura. Za plot se omluvil |
S útržkem, slibujícím 20 % slevu na zboží a příspěvek na sbírku na památník, zatím nikdo do obchodu prý nepřišel. Pokud se ale někdo objeví, slevu dostane. „Nás to pobavilo, tu slevu lidem s lístečkem dám už jenom z recese,” ujistil pan Krejčí za personál obchodu s japonskými potravinami.
Kauzou ohledně skutečných výroků Tomia Okamury ohledně tábora v Letech se v obchodě zaměstnanci zabývali, stoprocentně za svým šéfem ale nestojí. „Nelíbí se mi, co se děje. Pan Okamura by se neměl opírat o něco, co nemůže doložit,” vyjádřil se pan Krejčí Lidovkám.
Další odstraňovaní plakátů Krejčí nechystá. “Já dělám obchod a chci lidem dát japonské potraviny až pod nos, to je všechno, o co nám tu jde.” dodal.
na okamuru jsou podána trestní oznámeníOkamura letos v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za toto vyjádření omluvil, uvedl však, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Obvinění z popírání holokaustu označil za kampaň proti SPD. Řekl, že nezpochybňuje útrapy lidí v táboře, ale má výhrady k řešení pietního místa. Jako zdroje svého tvrzení uváděl citát Václava Klause a knihu Akademie věd Tábor Lety - fakta a mýty. Okamura se v minulosti také vyjadřoval pro Parlamentní listy ve smyslu, že „Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež.“ Vyjádření Okamury kritizovala pražská židovská obec, Muzeum romské kultury i vedení Památníku Lidice, které v něm spatřují popírání holokaustu. Sdružení Konexe na něj podalo trestní oznámení. Trestní oznámení podal i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. To nejen na Okamuru, ale také na poslance Miloslava Roznera (oba SPD). Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů. |