10. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura se omlouvá a přispěje na památník obětem holocaustu, stojí na plakátech v Praze 6

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Tomio Okamura na jednání o vládě . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura na jednání o vládě . | foto: ČTK

PRAHA Na výloze obchodu Japa, který patří Tomiu Okamurovi (SPD), se v pátek objevil neobvyklý plakát. Tomio Okamura na něm své výroky o koncentračním táboře v Letech označuje jako lživé. Zákazníkovi, který přijde do Japa shopu s útržkem z plakátu, slibuje 20 % slevu na nákup a 10 % příspěvek na výstavbu památníku romského holocaustu. Prodejce už plakát strhl, další ale visí v okolí obchodu. Zmíněnou slevu zákazníkům dá. Kdo za recesí stojí ale není jasné.

„Já, Tomio Okamura, se tímto omlouvám za lži, které jsem řekl o koncentračním táboře v Letech u Písku. Pravda je taková, že cílem tohoto tábora byla snaha o cílenou likvidaci romského obyvatelstva. Romové zde umírali, byli vězněni, týráni a dále posíláni do koncentračního tábora Osvětimi.” To si mohou lidé přečíst na několika místech v pražských Dejvicích.

Autoři plakátu následně popisují politikovu metodu vyvolávání strachu pro získání hlasů ve volbách i plody jeho úspěšné podnikatelské kariéry. Přímo narážejí i na Okamurovo údajné využívání xenofobních a rasistických nálad ve společnosti ve svůj prospěch. To vše tak, aby to vypadalo, že je autorem sám Tomio Okamura.

Plakát imitující omluvu Tomia Okamury za jeho výroky  o koncentračním táboře v Letech u Písku.
Tomio Okamura před obchodem Japa shop

„Kdo za tím stojí, netuším. Párkrát už jsme na obchodě podobné plakáty měli, třeba kolem sněmovních voleb,” řekl serveru Lidovky.cz pan Krejčí z obchodu Japa. Ten je s Tomiem Okamurou v pravidelném kontaktu jakožto se svým šéfem.

S útržkem, slibujícím 20 % slevu na zboží a příspěvek na sbírku na památník, zatím nikdo do obchodu prý nepřišel. Pokud se ale někdo objeví, slevu dostane. „Nás to pobavilo, tu slevu lidem s lístečkem dám už jenom z recese,” ujistil pan Krejčí za personál obchodu s japonskými potravinami. 

Kauzou ohledně skutečných výroků Tomia Okamury ohledně tábora v Letech se v obchodě zaměstnanci zabývali, stoprocentně za svým šéfem ale nestojí. „Nelíbí se mi, co se děje. Pan Okamura by se neměl opírat o něco, co nemůže doložit,” vyjádřil se pan Krejčí Lidovkám.

Další odstraňovaní plakátů Krejčí nechystá. “Já dělám obchod a chci lidem dát japonské potraviny až pod nos, to je všechno, o co nám tu jde.” dodal.

na okamuru jsou podána trestní oznámení

Okamura letos v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za toto vyjádření omluvil, uvedl však, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Obvinění z popírání holokaustu označil za kampaň proti SPD. Řekl, že nezpochybňuje útrapy lidí v táboře, ale má výhrady k řešení pietního místa.

Jako zdroje svého tvrzení uváděl citát Václava Klause a knihu Akademie věd Tábor Lety - fakta a mýty. Okamura se v minulosti také vyjadřoval pro Parlamentní listy ve smyslu, že „Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež.“

Vyjádření Okamury kritizovala pražská židovská obec, Muzeum romské kultury i vedení Památníku Lidice, které v něm spatřují popírání holokaustu. Sdružení Konexe na něj podalo trestní oznámení. 

Trestní oznámení podal i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. To nejen na Okamuru, ale také na poslance Miloslava Roznera (oba SPD). Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. 

Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.

  • 60Diskuse