24. září 2019 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Není možné, aby tak neschopní lidé vedli ministerstvo práce, kritizoval sociální demokraty Okamura

Tomiko Okamura hovoří ve sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomiko Okamura hovoří ve sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se v úterý ve Sněmovně ostře pustil do sociálnědemokratického vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Kritizoval hospodaření úřadu, ministryně Jana Maláčová (ČSSD) by podle něho měla rezignovat. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka se proti jeho vystoupení ohradil. Okamura se odvolával na prověrku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Kontrola odhalila nedostatky v účetní závěrce MPSV za loňský rok. Loni až do konce června vedla MPSV Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Podle NKÚ závěrka i přes nedostatky podává poctivý obraz účetnictví MPSV.

S návrhem, aby se poslanci zabývali situací na ministerstvu, Okamura neuspěl. Sociální demokraty nařkl z toho, že nedokážou spravovat stát a jeho peníze, jde podle něho o „neschopnou a zprofanovanou“ stranu. S odvoláním na závěry prověrky NKÚ Okamura mluvil o nesrovnalostech a pochybeních za desítky miliard korun.

Vedle Maláčové zmínil předseda SPD také Michaelu Marksovou, která ministerstvo vedla v minulém volebním období. „Není možné, aby takto neschopní lidé vedli toto ministerstvo,“ řekl Okamura. „V soukromém sektoru by byl takový manažer vyhozen a ještě by nesl hmotnou odpovědnost,“ dodal.

Chvojka označil Okamurovo vystoupení za fantasmagorii, ministerstvo podle něho dělá díky sociálnědemokratickému vedení spravedlivou sociální politiku. Pokud by v resortu existovaly nesrovnalosti, policie by je podle šéfa poslanců ČSSD určitě prošetřila. Okamurovi doporučil, aby navštívil policejní stanici a podal trestní oznámení. „Jeho fascinace sociální demokracií je neuvěřitelná,“ uvedl.

NKÚ zjistil podle prověrky, jejíž výsledky zveřejnil v pondělí, nesprávnosti v účetní závěrce MPSV za 12,4 miliardy korun. Nedostatky mělo ministerstvo podle kontrolorů i ve vnitřním kontrolním systému. NKÚ proto k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad, ale závěrka i s významnými nesprávnostmi podává podle kontrolorů věrný a poctivý obraz účetnictví. Podle ministryně Maláčové její úřad nedostatky napraví a za problémem může být loňská personální situace v úřadu. Ministerstvu chyběli náměstci i další pracovníci.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!