3. března 2011 17:20, aktualizováno  17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura se zastal rasistického vraha. 'Konečné řešení otázky cikánské' prý není problém

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vlastimil Pechanec, odsouzený na 17 let za rasovou vraždu Roma, je podle Tomio Okamury nevinný. Podnikatel a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se ho zastává ve svém nejnovějším komentáři.

Okamura v textu primárně hájí Ladislava Bátoru, o kterém ministr školství Josef Dobeš (VV) uvažoval jako o svém náměstkovi. Média v této souvislosti připomněla, že Bátora v minulosti kandidoval za nacionalistickou Národní stranu, která navrhovala například 'dobrovolný přesun Cikánů do země zaslíbené'.

Podle Okamury ale novináři propadli "vlně hysterie" a spojováním Bátorova jména s Národní stranou se pustili do "kolektivní štvanice". Bátora je přitom podle něj nevinný člověk: "Všem, kdo volali a volají 'psovi psí smrt', připomínám, že každý z nás jednou může být Bátora, Hilsner, Pechanec. Odsouzený předem a na doživotí, bez šance na obranu. Bez viny," píše Okamura v komentáři.

Případ nespravedlivě odsouzeného Leopolda Hilsnera dával do souvislosti s Bátorou i prezident Václav Klaus.

Více o Klausově komentáři:

Kromě Hilsnera je ale podle Okamury "bez viny" také Vlastimil Pechanec - sympatizant neonacistických skinheads, kterého pražský vrchní soud v roce 2003 poslal na 17 let do vězení za rasisticky motivovanou vraždu třicetiletého Roma Oty Absolona. Pechanec ho ubodal na diskotéce ve Svitavách. Už dříve byl třikrát odsouzený za různé násilné trestné činy, výtržnictví a podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Kdo je Tomio Okamura?

Tomio Okamura se narodil v roce 1972 v Tokiu, kam se jeho maminka po svatbě s Japoncem přestěhovala. Do tehdejšího Československa přicestoval poprvé, když mu bylo šest let. V mládí pracoval mimo jiné v tokijském kině jako prodavač popcornu. V roce 1994 se rozhodl, že zůstane v České republice. Do té doby strávil v Japonsku dvanáct a u nás deset let. Z tříletého manželství s Japonkou má dnes patnáctiletého syna. Je viceprezidentem a mluvčím Asociací českých cestovních kanceláří a agentur.

Okamura v komentáři hájí také extremistickou Národní stranu, za kterou Bátora kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006.

"Není (to) strana, kterou jsem kdy volil, v každém případě to byl legitimní politický subjekt zaregistrovaný na Ministerstvu vnitra a splňující zákonnou podmínku, že jejich program není v rozporu s listinou práv a svobod a nepropaguje násilí na jednotlivci ani skupině obyvatel. Národní strana byla řádně zaregistrovanou politickou stranou a nikdy nebylo proti ní vedeno soudní řízení o zastavení činnosti," uvádí na obranu Národní strany Okamura.

Celý komentář Okamury čtěte zde:

Podle Okamury byly názory Národní strany neškodné. "Konečné řešení otázky cikánské", které zveřejnil jeden ze členů strany a které jako jedno z hesel měla strana i v zakázaném předvolebním klipu, podle něj neprosazoval násilné vystěhování Romů, ale jen usnadnění odchodu těm, kteří o něj budou stát.

Tomio Okamura

"Kontroverzní spis o konečném řešení cikánské otázky jsem četl. Nepropagoval žádné vystěhovávání romských spoluobčanů do Indie. Navrhoval v kontextu s dřívějšími vystěhovaleckými vlnami Romů do zahraničí koordinaci vystěhovalectví nejlépe do některého ze státu Indie. Podpora vystěhovalectví samozřejmě jen pro ty, kdo sami chtějí, se státní podporou na založení nové existence v zahraničí a navíc po oboustranné dohodě s cílovým státem či provincií," uvádí Okamura.

Dodává, že je tato myšlenka v praxi nereálná, ale nelze na ní shledat nic jiného, než inspiraci ve staré sionistické idei budování židovského státu a vystěhování do něj.

Měl hájit lidská práva
Okamurovy poslední výroky jsou zajímavé především proto, že i on byl jedním z kandidátů na uvolněné křeslo zmocněnce pro lidská práva po Michaelu Kocábovi.

Psali jsme:

Okamura loni na jaře neuvedl, která ze stran ho oslovila, jednalo se ale prý o "seriózní partnery". Nepopíral, že by o pozici zmocněnce zájem měl. "Problematikou lidských práv a menšin se zabývám dlouhodobě, prakticky celý svůj život," uvedl tehdy Okamura. Funkci ale nakonec nezískal.