Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vozí do Česka Japonce, prodává módu pro lolitky a chce na Hrad

Tomio Okamura odstartoval na svém webu predzidentsku kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura odstartoval na svém webu predzidentsku kampaň. | foto: www.tomio.cz

PRAHA „Závist zdržuje! Říkejme si více dobrý den, děkuji a na shledanou a bude nám na světě lépe.“ Tak zní hlavní heslo (či volební program?) novopečeného senátora a kandidáta na prezidenta Tomia Okamury. Na svých webových stránkách žádá příznivce o podpisy pro svou prezidentskou kampaň. Oficiálně svou kandidaturu oznámil teprve v sobotu, podpisů však má prý už desítky tisíc.

Češi podle Tomia Okamury ve volbách ukázali, že si přejí radikální změny, tak za ně bude bojovat. V Senátu, na Hradě, kdekoliv. Tento novopečený politik se chystá "zatočit se zloději, kteří běhají v Česku víceméně volně, zatímco stát jen zvyšuje lidem daně a věk odchodu do důchodu."

Kdo je vlastně Tomio Okamura? Podnikatele s česko-japonskými kořeny nešlo v posledních letech přehlédnout. Byl všude, kde se něco dělo a hlavně tam, kde byly televizní kamery. Nejprve vystupoval jen jako mluvčí asociace cestovních kanceláří, kde vysvětloval, na co mají zákazníci cestovek právo, ale časem se začal vyjadřovat ke všemu. Už dávno před tím, než zveřejnil politické ambice, rozesílal médiím maily se svým stanoviskem k tomu či onomu.

Těžko si jej šlo nevšimnout na snímcích společenských magazínů, kde se mimochodem nechal fotit i v kimonu a se samurajským mečem v ruce. Jeho život se až kýčovitě podobal americkému snu v japonsko-českých reáliích. Zkrátka: z chudého chlapce, který jako teenager prodává v kině popcorn, se vlastním přičiněním stane úspěšný byznysmen, jehož ambice neznají hranic.

Ostatně jako byznysmen se Čechům představil i v televizní reality show s názvem Den D, kde posuzoval absurdní nápady začínajících podnikatelů. I jeho vlastní podnikatelské nápady jsou někdy úplně střelené. Založil například (neúspěšnou) cestovní kancelář pro plyšové hračky, která klientům nabízela možnost vyslat svého plyšáka do vybraných měst světa a následně si prohlédnout fotografie své hračky například při obědě v restauraci.

ČTĚTE VÍCE:


Ale má i opravdu úspěšné projekty. Působí v cestovní kanceláři, která dováží japonské turisty do Česka. Na webových stránkách www.tomio.cz pak vyjmenovává i další projekty. Vlastní prodejnu s japonskými potravinami, ale také údajně jediný obchod s módou pro lolitky, ta vznikla před lety v jednom ze světových módních center tokijské čtvrti Harajuku.

Podpisů už mám tisíce, říká Okamura:

Lidovky.cz: Upřímně, když jste se rozhodl, že jdete do boje o Senát, očekával jste takový úspěch?
To vám říkám úplně na rovinu, že pro mne už postup z prvního kola byl velmi milým překvapením, protože já jsem si uvědomoval, že jako nezávislý nestraník za mnou nestojí žádná velká politická strana. Moje kampaň spočívala v tom, že jsem objížděl hospody, různé zábavy, chodil jsem si na náměstí povídat s lidmi. Potvrdilo to i to, že jsou lidé velmi nespokojení se situací v České republice a že si přejí radikální změny.

Lidovky.cz: Jaké změny myslíte? Jak je hodláte v Senátu jako jeden z 81 senátorů prosazovat?
Lidé vidí, že za posledních dvacet let je republika úplně rozkradená, zloději se nám smějí do obličeje zleva i zprava. Běhají tady víceméně volně a normálním lidem se pouze zvyšují daně a věk odchodu do důchodu. A do toho nám politici pořád tvrdí, že nejsou na nic peníze. Klíčem k tomu, aby se nám žilo lépe, je zastavit rozkrádání našeho státu.

Lidovky.cz: Jak toho ale chcete docílit?
Navrhnu a budu se snažit prosadit zákon o hmotné a trestní odpovědnosti pro všechny politiky, úředníky, kteří mají vliv na rozdělování veřejných peněz a soudce a státní zástupce. Jako číslo dvě navrhnu a budu se snažit prosadit zákon o majetkových přiznáních od dvaceti milionů korun výše, zpětně, na rozdíl od návrhu ČSSD, aby všichni zbohatlíci a zloději, kteří nemůžou prokázat legální původ svého majetku, byli postiženi.

Lidovky.cz: S kým byste v Senátu tyto změny prosazoval? Je někdo, kdo je vám blízký, kdo má podobné názory?
Já ještě nemám přehled o tom, kdo tam sedí, nicméně mám několik senátorů, které osobně znám z minulosti.

Lidovky.cz: Oznámil jste, že hodláte kandidovat na prezidenta. Kde ale chcete během čtrnácti dnů sehnat potřebných padesát tisíc podpisů? Nebo hodláte hledat podporu i v Senátu?
Já jsem zahájil oficiální sběr podpisů, musím se přiznat, že jich máme již desítky tisíc v tuto chvíli.

Lidovky.cz: Jak to, když jste oznámil kandidaturu teprve v sobotu?
Sběr podpisů totiž probíhal mimo mě. Tady byla občanská iniciativa složená z mých přátel, která  asi před měsícem a půl začala sbírat podpisy. Ale já jsem jim říkal, že se do toho nechci zapojovat, protože kandiduji do Senátu.

Lidovky.cz: Kolik přesně podpisů už máte?
Nevím přesně tisíc, ale vím, že je to řádově v desítkách tisíc. A  také jsem vyzval všechny poslance a senátory, kteří by podporovali mé názory a mé vize, zdali by mne podpořili.

Lidovky.cz: Myslíte, že mezi nimi máte šanci, že by vás někdo z nich podpořil?
Já nevím. Já nevím, protože jsem tu výzvu dal v sobotu večer, nicméně vím, že jsou tam poslanci, kteří mě podporují.

Lidovky.cz: A víte kteří?
Vím, ale je to předčasné a nemám teď svolení o tom hovořit.

(jkz)

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!