Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamurovci zrušili akci na Náměstí Míru. Lekli se shromáždění ‚Praha proti SPD‘

Česko

  10:45
PRAHA - Na Náměstí Míru měly v úterý proběhnout dvě ideologicky rozdílné akce. Hnutí SPD si pro Pražany připravilo Lidovou veselici, kam lákalo na párek v rohlíku za deset korun. Ovšem ráno v den akce na svém facebookovém účtu hnutí oznámilo, že svou akci ruší z obavy o bezpečnost. Ve stejný den se tam totiž koná veřejné shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu.

Šéf SPD Tomio Okamura. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Dnešní akce se z důvodů obavy o bezpečnost ruší !!!!! Na náměstí má dorazit tisíce fašistů z Antify. Nemůžeme riskovat. Děkujeme za pochopení,“ napsalo pražské hnutí SPD, které vede Tomio Okamura, na svou facebookovou událost Lidová veselice SPD.

„Dlouhodobě vystupujeme proti politice SPD, kandidáti této strany štvou proti lidem jiné národnosti, jiné sexuální orientaci nebo třeba jiného náboženského vyznání,“ vysvětlil důvod „protiakce“ pro server Lidovky.cz Filip Hausknecht, spoluorganizátor shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu. „Chceme ukázat, že SPD nemá v Praze místo,“ podotkl.

Okamurovci rozhodli o zrušení svého setkání jen pár hodin před začátkem. Ještě v pondělí, den před akcí, předseda pražské organizace hnutí SPD Vítězslav Novák tvrdil: „Nevidím důvod rušit naši akci ve prospěch Antify a těchto extremistů. Lidovou veselici SPD máme řádně připravenou a řádně dojednanou,“ prohlašoval Novák.

„Máme telefonicky potvrzeno od magistrátu, že ta naše akce má přednost, jelikož shromažďovací právo má přednost před soukromým pronájmem,“ tvrdil Hausknecht. Své shromáždění ohlásili jako veřejné na Magistrátu hlavního města Prahy. Hnutí SPD svou akci jako veřejné shromáždění neohlásilo vůbec, avšak předseda pražského hnutí SPD Vítězslav Novák se bránil sjednanou nájemní smlouvou. „Já mám platnou nájemní smlouvu od Prahy 2 a dnes mi radnice potvrdila, že se tam obě dvě akce vejdou,“ řekl v pondělí Novák.

„V tuto chvíli mohu uvést pouze to, že o dané kolizi víme a aktuálně ji řešíme v součinnosti s Policií ČR a Úřadem městské části Praha 2,“ uvedl pro server Lidovky.cz v pondělí odpoledne tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. „Není to nic neobvyklého, třeba na Václavském náměstí se více akcí setkává běžně ,“ řekl Hofman. „Pokud se rozdílné události na dané místo nevejdou, tak akci tam smí pořádat ten, kdo ji na magistrátu ohlásil jako první,“ doplnil Hofman.

„Obě akce jsou nahlášené“ popsala pro server Lidovky.cz Kateřina Veselá z Úřadu městské části Praha 2. „Podle práva o shromažďování, které se hlásí na magistrát, by ti uprchlíci (míněna akce proti SPD - pozn. red.) měli mít větší právo tam tu akci konat,“ dodala.

„Není možné, aby tam ty akce proběhly najednou“

„Není možné, ani z bezpečnostního hlediska, ani z hlediska kapacity, aby tam ty akce proběhly najednou,“ tvrdil Hausknecht. „My počítáme s tím, že jsme v právu a jestli nás budou chtít z náměstí vyhnat, tak to budeme řešit na místě s policií a s právničkou,“ řekl den před akcí redakci spoluorganizátor shromáždění. 

Veřejné shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu má začít v úterý ve 14:00 na pražském Náměstí Míru, ve stejný čas měla začít i Lidová veselice SPD. Událost na facebooku Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu čítá přes šest tisíc zájemců, na akci vystoupí mimo jiné Kato z Prago Union nebo Vladimir 518. Shromáždění svolala skupina Kolektiv 115 společně s Good Night White Pride.

Mohlo by vás zajímat