Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamurovci zrušili akci na Náměstí Míru. Lekli se shromáždění ‚Praha proti SPD‘

Šéf SPD Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf SPD Tomio Okamura. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na Náměstí Míru měly v úterý proběhnout dvě ideologicky rozdílné akce. Hnutí SPD si pro Pražany připravilo Lidovou veselici, kam lákalo na párek v rohlíku za deset korun. Ovšem ráno v den akce na svém facebookovém účtu hnutí oznámilo, že svou akci ruší z obavy o bezpečnost. Ve stejný den se tam totiž koná veřejné shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu.

„Dnešní akce se z důvodů obavy o bezpečnost ruší !!!!! Na náměstí má dorazit tisíce fašistů z Antify. Nemůžeme riskovat. Děkujeme za pochopení,“ napsalo pražské hnutí SPD, které vede Tomio Okamura, na svou facebookovou událost Lidová veselice SPD.

„Dlouhodobě vystupujeme proti politice SPD, kandidáti této strany štvou proti lidem jiné národnosti, jiné sexuální orientaci nebo třeba jiného náboženského vyznání,“ vysvětlil důvod „protiakce“ pro server Lidovky.cz Filip Hausknecht, spoluorganizátor shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu. „Chceme ukázat, že SPD nemá v Praze místo,“ podotkl.

Okamurovci rozhodli o zrušení svého setkání jen pár hodin před začátkem. Ještě v pondělí, den před akcí, předseda pražské organizace hnutí SPD Vítězslav Novák tvrdil: „Nevidím důvod rušit naši akci ve prospěch Antify a těchto extremistů. Lidovou veselici SPD máme řádně připravenou a řádně dojednanou,“ prohlašoval Novák.

„Máme telefonicky potvrzeno od magistrátu, že ta naše akce má přednost, jelikož shromažďovací právo má přednost před soukromým pronájmem,“ tvrdil Hausknecht. Své shromáždění ohlásili jako veřejné na Magistrátu hlavního města Prahy. Hnutí SPD svou akci jako veřejné shromáždění neohlásilo vůbec, avšak předseda pražského hnutí SPD Vítězslav Novák se bránil sjednanou nájemní smlouvou. „Já mám platnou nájemní smlouvu od Prahy 2 a dnes mi radnice potvrdila, že se tam obě dvě akce vejdou,“ řekl v pondělí Novák.

„V tuto chvíli mohu uvést pouze to, že o dané kolizi víme a aktuálně ji řešíme v součinnosti s Policií ČR a Úřadem městské části Praha 2,“ uvedl pro server Lidovky.cz v pondělí odpoledne tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. „Není to nic neobvyklého, třeba na Václavském náměstí se více akcí setkává běžně ,“ řekl Hofman. „Pokud se rozdílné události na dané místo nevejdou, tak akci tam smí pořádat ten, kdo ji na magistrátu ohlásil jako první,“ doplnil Hofman.

„Obě akce jsou nahlášené“ popsala pro server Lidovky.cz Kateřina Veselá z Úřadu městské části Praha 2. „Podle práva o shromažďování, které se hlásí na magistrát, by ti uprchlíci (míněna akce proti SPD - pozn. red.) měli mít větší právo tam tu akci konat,“ dodala.

„Není možné, aby tam ty akce proběhly najednou“

„Není možné, ani z bezpečnostního hlediska, ani z hlediska kapacity, aby tam ty akce proběhly najednou,“ tvrdil Hausknecht. „My počítáme s tím, že jsme v právu a jestli nás budou chtít z náměstí vyhnat, tak to budeme řešit na místě s policií a s právničkou,“ řekl den před akcí redakci spoluorganizátor shromáždění. 

Veřejné shromáždění Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu má začít v úterý ve 14:00 na pražském Náměstí Míru, ve stejný čas měla začít i Lidová veselice SPD. Událost na facebooku Praha proti SPD: Veselice bez nacionalismu čítá přes šest tisíc zájemců, na akci vystoupí mimo jiné Kato z Prago Union nebo Vladimir 518. Shromáždění svolala skupina Kolektiv 115 společně s Good Night White Pride.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!