Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Okamžik pravdy pro Ameriku

Česko

PREZIDENTSKÉ VOLBY V USA Nečekaně vysoká účast v historických volbách nahrává demokratu Baracku Obamovi

CHICAGO Barack Obama, nebo John McCain? Bude mít Amerika poprvé v historii prezidenta tmavé pleti? Celé Spojené státy jsou na nohou: včera začala volba nového prezidenta USA.

Už od rána se začaly u mnohých volebních místností tvořit dlouhé fronty. Mnozí analytici předpovídali, že volební účast by mohla být nejvyšší od 60. let. První odhady výsledků se očekávaly až po půlnoci, tedy po uzávěrce tohoto vydání LN. Poslední průzkumy ale naznačovaly, že si demokrat Barack Obama stále držel před svým republikánským rivalem Johnem McCainem náskok. Všeobecně se ale předpokládalo, že výsledek bude těsný.

„Průzkumy jsou na nic. Do poslední chvíle to bylo vyrovnaný. Kdo ví, jak se to nakonec vyvine,“ spekuloval ještě před uzavřením volebních místností v Chicagu asi pětadvacetiletý student, který se představil jako Zach. „Tady v Illinois to ani nemůže skončit jinak než vítězstvím Obamy, ale kdo ví, jak jinde?“ vložila se do rozhovoru jeho přítelkyně a dodala: „Jsou státy, kde budou vždycky volit republikána, ať se děje co se děje. Zatraceně, vždyť víš...“ dodala.

Našli se však i tací, kteří nepochybovali: „Je to jasné. Amerika potřebuje změnu a Amerika zvolí změnu,“ konstatoval asi padesátiletý muž. A pětiletá holčička, která stála ve frontě o kus dál se svou matkou, si prozpěvovala: „Obama, Obama!“

Demokratický kandidát přiletěl do svého domovského Chicaga teprve v pondělí večer. Předvolební kampaň nepřerušil ani poté, co se dozvěděl, že na Havaji zemřela jeho babička. V Chicagu měl původně volit až ve tři hodiny odpoledne, ale na poslední chvíli změnil plán a dorazil k volbám už před osmou ráno.

Před budovou školy Shoesmith Elementary jižně od centra, kde volil, jej očekával dav novinářů. Ostatní lidé jemu, manželce Michelle a jejich dcerám uctivě ustupovali z cesty, a tak se jeho návštěva obešla bez větších komplikací.

Obama ve volební místnosti krátce nahlédl i k sousednímu stolku, kde volila jeho žena Michelle. „Všiml jsem si, že to Michelle nějak dlouho trvá. Musel jsem zkontrolovat, koho volila,“ žertoval v rozhovoru pro stanici CNN.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Republikánský kandidát na prezidenta John McCain včera odpoledne našeho času odvolil ve své domovské Arizoně, jeho „dvojka“ Sarah Palinová zase na Aljašce. Na otázky novinářů Jak jste se na dnešek vyspal? McCain odmítl odpovědět, zato Palinová byla naopak před médii výřečná. „Doufám, že se zítra probudím jako viceprezidentka,“ uvedla. Na řadě míst provázely včerejší hlasování problémy – před volebními místnostmi se tvořily dlouhé fronty a někde se objevily i potíže s hlasovacími přístroji. Jak odhadovala americká televizní stanice Fox News, svůj hlas by mohlo odevzdat mezi 130 a 140 miliony Američanů.

Obamova výhra by pro USA znamenala zásadní milník. Přelomovým okamžikem ale už byla sama jeho nominace. Poprvé v historii se stalo, že jedna z dvojice největších politických stran v zemi vyslala do boje o Bílý dům Afroameričana. Když se před osmi lety ptali Christophera Edleyho, šéfa poradců exprezidenta Billa Clintona, zda je reálné, aby se prezidentem stal černoch, odhadoval to tak na rok 2020. „A to o tom ještě dost pochybuji. Dřív se dočkáme toho, že se úřadu prezidenta ujme žena nebo Hispánec,“ dodal Edley.

***

Další informace o volbách v USA čtěte také na stranách 3 a 4

O autorovi| Pavel Černý, zvláštní zpravodaj LN v USA

Autor: