20. července 2015 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okázalé hroby? Nejen Rittig. Místem odpočinku dráždí Grossovi, Kočka i Roman

Rodinná hrobka miliardáře Martina Romana na hřbitově ve Velké Chuchli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinná hrobka miliardáře Martina Romana na hřbitově ve Velké Chuchli | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pokud jde o výběr místa posledního odpočinku, na okázalost si výrazné postavy české společnosti potrpí. Lobbista Ivo Rittig, který koupil hrobku vedle K. J. Erbena či Miroslava Tyrše na pražských Olšanských hřbitovech - jak upozornil server Lidovky.cz - není jediný, kdo podivnou koupí hrobu vzbudil pozornost.

Server Lidovky.cz v pondělí informoval o Rittigově nedávné koupi pohřební kaple na Olšanských hřbitovech. Na místě, jež je v Praze považováno za jedno z nejprestižnějších, chce jednou spočinout vedle velikánů, jakými byli třeba básník Karel Jaromír Erben, zakladatel Sokola Miroslav Tyrš či jeho následovník a zeť Jindřich Fügner. (Více čtěte ZDE

Rodinná hrobka Ivo Rittiga se nachází přímo vedle hrobu Karla Jaromíra Erbena.
Rodinná hrobní kaple Ivo Rittiga.

Podnikatel zvyklý na luxusní život ale není jediný, kdo s výběrem místa vzbudil pozornost části veřejnosti. Jen před několika měsíci oznámila manželka již zesnulého expremiéra Stanislava Grosse Šárka, že chce, aby byl její životní partner uložen na Vyšehradě. Spočinul by tak mezi slavnými Čechy a elitou národa. Než ale jeho ostatky zamíří, a zda-li vůbec, k hrobům Karla Čapka, Karla Hynka Máchy nebo Jana Nerudy, ještě to chvíli potrvá. Koupě hrobu na Slavíně totiž není vůbec jednoduchou záležitostí. 

To miliardář a bývalý šéf společnosti ČEZ Martin Roman se už do budoucna pojistil. Místo, kde bude v budoucnosti pochován společně se svou rodinou, sice není tak významné jako hřbitov na Vyšehradě nebo Olšanech, k okázalosti mu však pomohly rozměry rodinné hrobky. Obrovský tmavý kvádr na hřbitově, jež proslul díky natáčení českých filmařů (odehrál se zde například pohřeb v díle Smrt u jezera ze seriálu 30 případů majora Zemana), leží v pražské Velké Chuchli poblíž Romanovy luxusní vily za sto milionů. 

Rodinná hrobka miliardáře Martina Romana na hřbitově ve Velké Chuchli
Rodinná hrobka miliardáře Martina Romana na hřbitově ve Velké Chuchli

Také pro zastřeleného Václava Kočku mladšího, syna stejnojmenného podnikatele a provozovatele Matějské pouti, vybrala rodina nepřehlédnutelný hrob. A to doslova. Náhrobní deska a sněhově bílá socha Kočky vytesaná do mramoru totiž výrazně převyšuje hřbitovní zeď. Obyvatelé pražských Řep a kolemjdoucí tak mají 180 cm vysokou podobiznu Kočky zastřeleného po křtu knihy bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka stále na očích. Jen socha stála pozůstalé statisíce korun. (VÍCE O HROBU ČTĚTE ZDE) 

Hrob Václava Kočky ml. v pražských Řepích.
Socha Václava Kočky ml. na jeho hrobě v pražských Řepích.

O rozruch se postaral také bývalý člen představenstva fotbalové Slavie Tomáš Rosen, který si pořídil místo ke spočinutí na oblíbeném vyšehradském hřbitově. Exfunkcionář totiž koupil hrob, v němž byly uloženy ostatky význačného předválečného malíře Cypriána Majerníka, za pouhých 38 tisíc. Podle odborníků je však cena rovu se skulpturou od sochaře Karla Lidického mnohonásobně vyšší. Ukázalo se navíc, že nákup souvisí s kauzou kšeftování s hroby někdejšího vedení Správy pražských hřbitovů.

V souvislosti se spornými nákupy na prestižním hřbitově se objevilo i jmény zpěvačky Hany Zagorové. Jak před třemi lety informoval server Lidovky.cz, zpěvačka přiznala, že si hrob na vzácném místě koupila v roce 2011, bližší okolnosti však nechtěla komentovat s tím, že jde o její soukromou věc. Zpěvačce nicméně hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst, prodali manželé Kockovi. Ti podle dřívějších informací přitom vlastnili hned několik hrobů, se kterými skrytě obchodovali. Nabízeli je dokonce k prodeji na portálu Pohřeb.cz. 

skŠárka Kabátová

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?