Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oko do nebeských sfér

Česko

KALENDÁŘ VĚDECKÝCH OBJEVŮ A OSOBNOSTÍ

Před 400 lety Galileo Galilei dokončil svůj první dalekohled

Mezinárodní rok astronomie připadl na letopočet 2009 kvůli dvěma přelomovým hvězdářským událostem v roce 1609: Galileo Galilei sestrojil dalekohled (a jako první ho namířil k obloze) a Johannes Kepler vydal spis Astronomia nova se dvěma svými zákony oběhu (třetí objevil později). Dnes přichází na řadu událost první.

Na podzim 1608 předložil brýlař Hans Lippershey holandské vládě žádost o privilegium na „přístroj pro pozorování dálky“, sestávající z trubice a dvou brýlových čoček. Podle legendy ho vlastně vynalezly jeho děti: jednou při hře s čočkami daly dvě za sebe do stočené dlaně a podívaly se skrz ně na korouhvičku kostela; uviděly ji nádherně zvětšenou.

O stejnou výsadu se ucházeli i Lippersheyovi krajané James Metius a Zacharias Jansen... a tak ji nedostal nikdo. Jiný Holanďan prý pak ještě téhož roku prodával na frankfurtském trhu „přístroj, který přibližuje všechny velmi vzdálené předměty“. V témže roce se zásluhou francouzského vyslance v Haagu začaly dalekohledy prodávat v Paříži.

Zvěsti o existenci „holandské trubky“, „perspektivky“ či prostě „válečku“ k pozorování do dálky se brzy donesly i do Padovy k italskému učenci Galileovi Galileimu. „Zhruba v květnu 1609 jsme se dozvěděli, že jistý Holanďan sestrojil přístroj, který přibližuje všechny i velmi vzdálené předměty tak, že se zdá, jako by byly zcela blízko a dobře viditelné... To vše mne tak zaujalo, že jsem se dal do studia vědeckých zákonů a prostředků, které by umožnily podobný přístroj vyrobit. Brzy jsem dospěl k cíli na základě zákona lomu světelných paprsků...“ (Výkon svých výtvorů Galileo zkoušel tak, že je zaměřil na nějaký objekt, zapamatoval si, co viděl, a pak k tomu objektu došel a ověřil si to.)

Svůj první dalekohled Galileo předvedl benátské vrchnosti 21. srpna 1609 na věži kostela sv. Marka. Kronikář zaznamenal: „Bylo rozeznat ty, kdož vstupovali do kostela sv. Jakuba na Muranu (jeden z benátských ostrůvků, se slavnými sklárnami, FH) a kdož z něho vycházeli; bylo též vidět, jak osoby vystupují a nastupují z přívozní gondoly na kolonádě u začátku Ria de´Verieri, s mnoha jinými jednotlivostmi, jakož i ve městě, skutečně obdivuhodnými.“ Patricijové jevili nadšení, proto Galileo tento dalekohled nabídl darem benátské vládě (s obmyslným upozorněním na jeho užitečnost při zjišťování nepřátelského loďstva); ta ho zase 25. srpna jmenovala doživotním profesorem padovské univerzity a zdvojnásobila mu služné (Padova tehdy patřila k Benátské republice).

Galileův první dalekohled přibližoval asi třikrát. To sice stačilo ke krácení dlouhé chvíle panstva či k o něco lepší identifikaci připlouvajících lodí, nicméně Galileo byl bytostný badatel – tedy nespokojený s dosaženým, zvědavý na neznámé.

Ještě téhož roku 1609 sestavil několik dalších dalekohledů, díky čočkám z proslulého benátského skla stále lepších. Mimochodem, své výtvory Galileo nazýval různými jmény, kupříkladu apparatus (přístroj), instrumentum či organon (nástroje).

Většinu z nich prodal, ale nejlepší z nich, dokončený na přelomu listopadu a prosince, si ponechal pro vědecké účely. (Ten, bezpochyby jeden z nejslavnějších přístrojů v dějinách vědy, dosud zachovaný v Muzeu dějin vědy ve Florencii, je asi metr a čtvrt dlouhý, spojná čočka v objektivu má průměr pět centimetrů, rozptylka v okuláru 2,5 cm. Přibližuje asi dvacetkrát).

S tím pak učinil něco dnes samozřejmého, leč na tehdejší dobu navýsost rouhačského: podíval se jím „na majestát nebeských sfér“, jinak řečeno pánubohu do oken. Díky tomuto „teologickému voyeurismu“ dosáhl průlomových astronomických objevů.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE STOJÍRENSKÉ VÝROBĚ 25-30.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč