10. prosince 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okrajová role? Šéf vojenské pojišťovny je podle obvinění zapleten do korupce

Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | foto: VOZPReprofoto

PRAHA Ještě v úterý se snažil vzbudit zdání, že aktuální korupční kauza se jej týká jen „okrajově“ a že za vším jsou pouze daňové delikty. Nejnovější informace z oficiálních míst však naznačují opak. V případu šéfa Vojenské zdravotní pojišťovny Karla Šteina, jenž si obvinění vyslechl v pondělí, jde o podplácení.

„Čtyři osoby jsou obviněny pro trestné činy sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě plus z podplácení,“ přiblížila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. V prvním případě hrozí pachateli v případě odsouzení dva až osm, ve druhém jeden až šest let vězení.

Další detaily čerstvé kauzy zastupitelství odmítlo poskytnout. „Žádné bližší informace nemáme, věc zatím ani není přidělena konkrétnímu státnímu zástupci,“ vysvětlila Zenklová. Prozatím uvolněné informace však kolidují s vyjádřením, které Štein v úterý zaslal serveru Lidovky.cz.

„Věc nepřímo souvisí s vyšetřováním daňových deliktů bývalých partnerů pojišťovny, zajišťujících realizaci náborových akcí v minulých letech. Celý spis se týká osoby generálního ředitele Karla Šteina pouze zlomkem svého obsahu,“ vzkázal přes tiskového mluvčího pojišťovny Richarda Medka.

„On v tom rozpor nevidí“

Rozpor mezi svým tvrzením a informacemi zastupitelství Štein nevysvětlil. „On v tom žádný rozpor nevidí,“ uvedl nejprve Medek. Na námitku, že jako možný příjemce úplatků mohl Štein hrát těžko okrajovou roli již dále nereagoval. „On se k tomu prostě dál nebude vyjadřovat,“ řekl Medek.

Stejně tak se stíhaný manažer nechce bavit ani o skutcích, které mu policisté kladou za vinu. „Platí, co říkal předtím. Do ukončení se k tomu nebude vyjadřovat,“ zopakoval mluvčí. O jádru obvinění ví přitom vedle vyšetřovatelů zatím jen Štein. Správní rada pojišťovny, jíž se zodpovídá, se hodlá na případ ptát během dalšího zasedání.

„Zatím mě informoval jen v obecné rovině. Já jsem ho ale požádal, aby radu seznámil s detaily,“ řekl předseda správní rady Petr Seifert. Jestli Štein ve své funkci zůstane i jako obviněný, tak není v tuto chvíli jasné. „Nelze předvídat, jak to dopadne, protože správní rada je velmi různorodá,“ dodal Seifert, jinak vrchní praporčík Armády České republiky.

Více než 20 zakázek

Server Lidovky.cz již ve středu informoval, že kauza šéfa pojišťovny s obratem 14 miliard korun se týká více jak 20 zakázek a v jejím centru má stát právě Štein. Další tři stíhaní nejsou zaměstnanci pojišťovny, ale působí v soukromé sféře.

Policie přitom pojišťovnu už jednou vyšetřovala, a to po trestním oznámení ministerstva zdravotnictví, které kritizovalo zakázky na nábor pojištěnců. Přes 100 milionů totiž inkasoval člověk bez živnostenského oprávnění s trvalým bydlištěm hlášeným na radnici Prahy 2.

Pod Šteinem se tehdy kvůli podivnému hospodaření mohutně kývala židle. Po několika měsících však případ skončil s tím, že na Vojenskou zdravotnickou pojišťovnu se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. Letos v lednu ale antimonopolní úřad instituci udělil pokutu a rozhodl, že se má řídit podle zmiňovaného zákona.

Ministerstvo zdravotnictví je aktuálním případem „znepokojeno“. „Budeme situaci pečlivě sledovat. Kontrola Vojenské zdravotní pojišťovny, která je naplánována na příští rok, se pochopitelně zaměří i na věci související s touto kauzou,“ uvedla ve středu mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALIFIKOVANÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz