Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okres mohou opustit i myslivci. Mají podobný status jako zaměstnanci, na nákup jinam ale nesmí

Okres mohou opustit i myslivci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okres mohou opustit i myslivci. | foto: Pixabay.com

Praha Množství lidí se během minulého týdne muselo rozhodnout, kde stráví prvních březnových 21 dnů. Vláda se pokouší omezit mobilitu občanů na minimum, aby tak zabránila dalšímu rozšíření koronaviru. Zakázala proto pohyb mezi okresy a omezila trávení času mimo bydliště.

Jako po celou dobu nouzového stavu však i nyní existují výjimky, na něž se nařízení nevztahuje. Mezi občany, kteří mohou opustit okres, patří například ti, kteří potřebují v závažných případech navštívit své příbuzné či odjet kvůli výkonu povolání. K výjimkám se řadí také myslivci.

Těch se nemá týkat zákaz cest mimo okres, ani omezení pohybu v jakoukoliv denní či noční dobu. Při policejní kontrole podle Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) stačí, pokud myslivec doloží průkaz či písemné potvrzení osoby, u níž myslivost vykonává. 

Takovým dokladem, který by měl především obsahovat identifikaci uživatele honitby, místo honitby a jméno držitele, může být například povolenka k lovu, průkaz mysliveckého hospodáře či průkaz myslivecké stráže. „Myslivost je považována za činnost obdobnou zaměstnání a podnikání, proto pro ni platí stejná pravidla. Stejně jako zaměstnanci a podnikatelé tak i myslivci můžou za účelem výkonu práva myslivosti opustit okres svého bydliště a vstoupit do okresu jiného,“ vysvětlil serveru situaci tiskový mluvčí ČMMJ Vlastimil Waic.

Kromě zakázaného cestování za hranice okresu se tak na myslivce nevztahuje ani zákaz vycházení v jakoukoliv hodinu nebo zákaz pobývání více než dvou osob na veřejně přístupném místě. „V tomto případě máme hned dvě výjimky současně. Jedná se o činnost obdobnou zaměstnání a činnost, k níž jsme povinni ze zákona,“ uvádí ČMMJ na svém oficiálním webu. Na myslivce se taktéž nevztahuje ani zákaz pobytu mimo obec bydliště.

Všechny tyto výjimky ze zákazů však podle ministerstva zdravotnictví neznamenají, že by mohli myslivci vyjet kamkoliv a za jakýmkoliv účelem. „Výjimku z uzávěr může mít myslivec pro cestu k výkonu činnosti a zpět, nikoliv například k nákupu,“ uvedla pro server Lidovky.cz tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová s tím, že pokud bude chtít myslivec opustit okres, bude muset prokázat důvod takové cesty například povolením k výkonu myslivosti v honitbě v jiném okrese či kraji.

Ministerstvo zemědělství pak myslivce žádá, aby výjimek nezneužívali a svou činnost se snažili co nejvíce omezit. „Apelujeme na osoby, které provozují individuální lov v rámci výkonu práva myslivosti, práva rybářství a rybníkářství, aby jej v současnosti prováděly pouze na území, kde mají trvalý pobyt nebo bydliště. Všechny rybáře a myslivce ministerstvo zemědělství žádá, aby raději v následujících týdnech svou činnost omezili pouze na to nejnutnější,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Bílý. 

V návaznosti na toto vyjádření uvádí stejnou prosbu vůči všem myslivcům i ČMMJ. „Držme se v maximální možné míře povoleného účelu, tedy plnění plánu lovu, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří a odložme ostatní aktivity na příznivější dobu,“ uvádí na svém webu.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...