Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílo jak v zimě. Kroupy šokovaly obec na jižní Moravě, vrstva měla desítky centimetrů

Česko

  8:14
Hasiči v Olešnici na jižní Moravě večer měli plné ruce práce. Řešili průjezdnost obcí. V některých úsecích totiž byla souvislá vrstva krup. Napadlo až 40 centimetrů, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Kroupy měly podle meteorologa ČHMÚ Štefana Handžáka průměr kolem tří centimetrů.

„Bouřka postupovala ze Svitavska směrem k jihu, čili až do Jihomoravského kraje. Sever Jihomoravského kraje ještě zasáhla, postupně slábla. Teď se ještě objevují bouřky úplně na jihu Jihomoravského kraje. Kroupy měly kolem tří centimetrů,“ řekl před půl jedenáctou večer redakci iDNES.cz meteorolog ČHMÚ Štefan Handžák. V úhrnu podle něj napršelo 43 milimetrů za hodinu.

„Na začátku to byl krátký intenzivní déšť s kroupami. Voda, která napršela během pěti, deseti minut, tekla ulicemi jako řeka,“ popsal situaci iDNES.cz starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Voda se ale podle něj na silnicích nemohla ztrácet v dešťových vpustech, protože byly ucpané kroupami. „Kroupy jsou tam ještě teď po třech hodinách ve velkých vrstvách. Hasiči je odklízeli z ulic, kam je voda splavila,“ sdělil Peša.

„Před chvílí mi velitel výjezdové jednotky hlásil, že balí techniku a vrací se zpět do hasičské zbrojnice s tím, že silnice jsou zprovozněny. Intenzita deště velmi připomínala bleskovou povodeň, kterou město zažilo před 20 lety,“ dodal starosta Olešnice.

Meteorologové vydali ve čtvrtek několik výstrah kvůli bouřkám. Právě ty mohly být doprovázeny kroupami, nárazy větru do 90 kilometrů v hodině a přívalovými srážkami.

ČHMÚ také na Facebooku oznámil, že se kolem 21. hodiny na Svitavsku vyskytla pravděpodobně supercela, odkud postupuje na Boskovicko a dále jižním směrem. „ V jejím rámci očekáváme výskyt krup s průměrem i přes 3 cm, nárazy větru kolem 80 km/h a intenzivními srážkami,“ napsali meteorologové.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat