Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Aliance pro rodinu jako Putinův hlas? Přípustné, zastal se soud Richterové

Poslankyně pirátské strany Olga Richterová foto: Jakub StadlerMAFRA

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) vyhrála soudní spor se spolkem Aliance pro rodinu. Nemusí tak odstranit příspěvek ze svého facebookového profilu, ve kterém organizaci nazvala Putinovým hlasem v Evropě. Organizace se však může proti pravomocnému rozhodnutí ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.
  16:49

„Výroky nepřekročily míru kritiky, která je v demokratické společnosti ještě přípustná,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Roman Horáček. Příměr je podle soudce sice kontroverzní, je ale podle něj třeba na něj nahlížet v kontextu, v jakém byl použit, tedy v kontextu rodinné politiky. Jde podle něj o problematiku veřejného zájmu, která je předmětem politické diskuse.

„Žalovaná (Richterová) chtěla upozornit na to, že Ruská federace z hlediska své rodinné politiky zastává názory, které jsou odlišné od zastávaných názorů na území EU, z toho důvodu byl příměr použit k rodinné politice, nikoli k politické a vojenské situaci v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uvedl soudce.

Dodal, že soud poměřoval právo na ochranu pověsti vůči právu na svobodu slova, i z předchozí judikatury podle něj vyplývá, že soudy dávají v obdobné problematice přednost svobodě slova.

Aliance v odvolání, které soud zamítl, poukazovala na to, že městský soud výroky Richterové posuzoval z gramatického hlediska, a ne v celém kontextu. Upozornila, že spojení politička použila v době, kdy je ruský prezident Vladimir Putin běžně označován za diktátora či válečného zločince.

„Nikdo by se neměl bát zeptat. A už vůbec ne těch, kdo jsou vlivní a veřejně činní. Já se tak zeptala v debatě televize CNN Prima News pana Gregora, místopředsedy Aliance pro rodinu, kdo financuje spolek Aliance pro rodinu? A strhla se mela. Podali na mě žalobu, chtěli mě zastrašit,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Richterová na webu Pirátské strany po soudním sporu.

Podle Richterové mluví spolek stejným hlasem jako Putin a to zejména v době, kdy vede Rusko na Ukrajině válku a kdy se všemi možnými způsoby snaží rozdělit Evropany.

S Putinem se neztotožňujeme, řekla Aliance

Právní zástupce organizace odmítl, že by se Aliance s Putinem v názorech shodovala, organizace podle něj brojí proti „bludu“, že každý, kdo brání současný právní stav v ČR týkající se rodiny, je pod vlivem Putina.

Richterová vystoupila v červnu 2022 spolu s místopředsedou aliance Janem Gregorem v pořadu televize CNN Prima News v debatě o manželství pro všechny.

Zmínila, že aliance má k menšinám shodné postoje jako ruský režim, není jasný zdroj jejích financí a evropské ultrakonzervativní organizace dostaly z Ruska v posledních letech miliardy korun. Označila alianci za Putinův hlas v Evropě. Gregor tvrzení odmítl.

O den později místopředsedkyně Sněmovny zveřejnila na svém Facebooku sestřih debaty. Aliance ji předloni na podzim zažalovala. Požadovala stažení příspěvku a zveřejnění vyjádření, že tvrzení byla nepravdivá.

Žaloba se týkala i toho, že Richterová podle Aliance v pořadu tvrdila, že je organizace financována Ruskem. Nic takového ale podle Horáčka místopředsedkyně neřekla.

Odvolací senát tak potvrdil rozsudek pražského městského soudu. Ten letos v lednu konstatoval, že výroky Richterové byly sice na hranici toho, jakým způsobem by se měl politik vyjadřovat, žalobu ale zamítl s odkazem na svobodu projevu i veřejné snahy Aliance a její politické lobování za určité nastavení legislativy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!