Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Oligarcha roste ve vůdce opozice

Česko

Michail Chodorkovskij vyzývá z vězení Evropu, aby Rusku neodpouštěla pošlapávání lidských práv

MOSKVA/PRAHA Přestože bývalý ruský miliardář Michail Chodorkovskij sedí už řadu let kvůli daňovým únikům za mřížemi, daří se mu téměř nemožné. Jeho názory se pravidelně objevují ve světových médiích, a někdy dokonce proniknou i do zbytku ruského tisku, který lze považovat za svobodný. Zejména v zahraničí si proto vysloužil punc nekorunovaného lídra ruských demokratů.

Skvělý tah na poli PR se někdejšímu prezidentovi ropné společnosti Jukos podařil tento týden. Svým obsáhlým rozhovorem pro francouzský list Le Monde Chodorkovskij „opepřil“ příjezd ruského premiéra Vladimira Putina do Francie.

Kdysi nejbohatší muž Ruska například vyzval Evropany, aby porušování lidských práv v Rusku nepřehlíželi a nebrali ho jako „druhořadý problém“.

Ruský Al Capone Putin proto musel na dotazy francouzských novinářů, které se týkaly problematiky lidských práv, odpovídat hned po příjezdu do Paříže. „Vše, co se u nás děje, je v rámci zákona. Budeme se řídit těmi zákony, které platí v Rusku,“ řekl premiér.

Poté Chodorkovského srovnal se slavným mafiánem Al Caponem. Ten byl mimo jiné za daňové úniky odsouzen v USA ve třicátých letech minulého století.

Chodorkovskij byl nedávno převezen ze „sibiřské trestanecké kolonie“ do moskevské vyšetřovací vazby. Probíhá s ním totiž další soudní přelíčení a hrozí, že ke svým osmi letům, z nichž si už pět odseděl, dostane nový trest. Ten by mohl být mírnější, kdyby Chodorkovskij neustále nekritizoval ruské politické vedení a kdyby přiznal kajícně svou vinu. To ale odmítá. „Nejde jen o mne. Existují také novináři, advokáti, obránci lidských práv, kteří denně riskují život kvůli svým ideálům a boji za pravdu,“ řekl pětačtyřicetiletý Chodorkovskij francouzskému listu.

Hrozí mu až 22 let Bývalému ropnému magnátovi hrozí nyní dokonce trest ještě vyšší -až 22 let. Sám Chodorkovskij v rozhovoru s francouzskými novináři v této souvislosti prohlásil: „Jistí lidé udělají vše, aby mne udrželi ve vězení co možná nejdéle.“

Za hlavního strůjce Chodorkovského osudu je mnohými považován právě Putin. O přesných důvodech údajné nenávisti Putina k Chodorkovskému se ale dodnes spekuluje. Hovoří se například o tom, že obrovský majetek společnosti Jukos připadl po likvidaci firmy státním ropným společnostem kontrolovaným Putinovými poradci z Kremlu. (V době Chodorkovského zatčení a odsouzení byl Putin prezidentem.) Hlavní roli prý ale sehrálo to, že Chodorkovskij se začal na přelomu tisíciletí politicky angažovat. Sponzoroval opozici a pořádal přednášky o demokracii.

Chodorkovskij se nyní za politika nepokládá a nemá plány se do ruského veřejného života zapojit. Připouští ale, že jeho dopisy, stati i rozhovory jsou považovány často za politická prohlášení reprezentující jakýsi zatím neucelený program ruské opozice.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...