Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olomouc připomene ministra čtyř premiérů

Česko

Od smrti Pavla Dostála uplyne pět let. A jeho bývalí kolegové chtějí umělce a nejdéle sloužícího ministra kultury v jedné osobě znovu představit na divadelních prknech.

OLOMOUC Na večeru nazvaném Ministr čtyř premiérů aneb Vzpomínka na Pavla Dostála si v sobotu v Olomouci připomenou páté výročí úmrtí divadelního dramatika, scenáristy, textaře, režiséra, publicisty i ministra kultury.

Vystoupí především umělci spjatí s jeho tvorbou. „Zazní písničky z Dostálových muzikálů a kabaretní tvorby,“ řekl organizátor večera Richard Pogoda. „Pavel pro kulturu v Olomouci udělal hodně. Zavzpomínáme na to, jaký to byl člověk. Já jsem s ním strávil u piana celý život a přiznám se, že mi moc chybí,“ uvedl Pogoda, který složil k muzikálům hudbu.

Na jevišti se kromě něj objeví i dlouholetý člen amatérského divadla Oldřicha Stibora Josef Dušek, zpěvák Laďa Kerndl, herečka Vlasta Hartlová či herečka a zpěvačka Sandra Pogodová. Telefonicky se účastníci večera spojí například s herečkou Hanou Maciuchovou či Janem Kanyzou.

„Měl jsem tu čest s Pavlem Dostálem pracovat. Kulturu v Olomouci mám spojenou právě s jeho osobou. Vzpomínku na něj nechceme nechat padnout. Letošní ročník bereme jako nultý a v příštích letech chceme s aktivitou pokračovat,“ uvedl herec Dušek.

Vzpomínkový večer se uskuteční od 19.00 v sále olomoucké Reduty, kde v minulosti Dostál s Pogodou často vystupovali. Vstupné bude dobrovolné. Podobný vzpomínkový večer se v Olomouci konal i v roce 2008 u příležitosti ministrových nedožitých 65. narozenin.

***

Pavel Dostál

Ministr, dělník, ale hlavně umělec Pavel Dostál (narozen 1943) byl dramaturgem, textařem, scenáristou, režisérem, publicistou a politikem. Před rokem 1989 se ale musel pro své politické názory živit i jako dělník. Divadla uvádějí především jeho tituly Výtečníci, Dva na smetišti či Princ a chuďas. Zemřel na rakovinu slinivky 24. 7. 2005.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: