Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Olomouckém kraji je okres s nejvyšším nárůstem nákazy v Česku. Covid má současný i budoucí hejtman

Volební štáb hnutí ANO 3. října 2020 při sledování výsledků krajských a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební štáb hnutí ANO 3. října 2020 při sledování výsledků krajských a... | foto: ČTK

Olomouc V Olomouckém kraji přibylo ve středu rekordních 1307 nových případů koronaviru. Dosavadní nejvyšší údaj z úterka byl překonán o 430 případů, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve statistikách přibyly další tři oběti v souvislosti s covidem, dosud zemřelo 91 lidí. Aktivně se s nemocí potýká 7877 lidí, mezi nimi je i současný hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i budoucí hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Aktuálně je nemocných také pět desítek policistů a téměř tři desítky hasičů.

Celkem je v kraji evidováno od počátku pandemie 12 879 případů, z nemoci se dosud vyléčilo 4911 lidí. Tento týden další případy onemocnění přibývají v regionu skokově. V pondělí mělo pozitivní výsledek v kraji 675 lidí, o den později 879. Rozdíl v několika stech případech byl ve statistikách kraje dosud výjimečný. Za poslední týden se nákaza nejvíce šíří na Prostějovsku, kde je podle ministerstva nyní již 882 případů na 100 tisíc obyvatel, což patří mezi nejvyšší údaje z okresů v republice.

Josef Suchánek
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ministerstvo zdravotnictví disponuje údaji všech pozitivně testovaných s trvalým bydlištěm v kraji, hygienická stanice má tak údaje o něco nižší - eviduje pouze ty, kteří v regionu skutečně žijí. Olomoucký kraj na základě statistik olomoucké krajské hygienické stanice uvedl ke středečnímu večeru 10 461 případů od počátku pandemie, z toho 5980 se z nemoci aktuálně léčí. Podle kraje je ve správním obvodu Prostějova těchto případů již 1101. V Olomouci je jich 1661. V obvodu Přerova je to 705 případů a Šumperka 514 nakažených od počátku pandemie, uvedl kraj.

S onemocněním se potýkají v regionu také policisté i hasiči. „V Olomouckém kraji máme k dnešnímu dni 101 policistů v izolaci. Z toho 52 je covid pozitivních a 49 je v karanténě. I přes uvedený počet policistů v karanténě a pozitivních na covid-19 jsme schopni zajistit přímý výkon služby v neomezeném režimu,“ řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle mluvčí hasičů Lucie Balážové se s nemocí aktuálně potýká také 27 lidí z hasičského záchranného sboru, dalších deset je v karanténě. „Od začátku máme aktivovány zálohy, které nyní využíváme,“ řekla Balážová. Podotkla, že k žádnému omezení činnosti nedošlo, hasiči mají od počátku nastavena mimořádná opatření, která se daří dodržet.

Nemoc postihla také řady zdravotníků. Některé nemocnice požádaly o výpomoc okolní praktické lékaře, ambulantní specialisty i jejich zdravotní sestry. Například v Šumperku chybí z více než tisíce zaměstnanců zhruba 120 pracovníků, kteří jsou v izolaci, karanténě či se starají o členy domácnosti. 

Ve Fakultní nemocnici bylo ve středu v izolaci 189 pracovníků nemocnice a dalších 270 je v karanténě. FN Olomouc má 4200 zaměstnanců, z toho 3000 jsou zdravotníci. Výpomoc lékařů a zdravotních sester potřebuje také Nemocnice Agel Prostějov. 

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...