Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Olomouckém kraji je okres s nejvyšším nárůstem nákazy v Česku. Covid má současný i budoucí hejtman

Covid 19

  7:56aktualizováno  14:43
Olomouc - V Olomouckém kraji přibylo ve středu rekordních 1307 nových případů koronaviru. Dosavadní nejvyšší údaj z úterka byl překonán o 430 případů, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve statistikách přibyly další tři oběti v souvislosti s covidem, dosud zemřelo 91 lidí. Aktivně se s nemocí potýká 7877 lidí, mezi nimi je i současný hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i budoucí hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Aktuálně je nemocných také pět desítek policistů a téměř tři desítky hasičů.

Volební štáb hnutí ANO 3. října 2020 při sledování výsledků krajských a senátních voleb v olomouckém hotelu Flora. Na snímku vlevo je hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, vpravo krajský zastupitel Vladimír Lichnovský. foto: ČTK

Celkem je v kraji evidováno od počátku pandemie 12 879 případů, z nemoci se dosud vyléčilo 4911 lidí. Tento týden další případy onemocnění přibývají v regionu skokově. V pondělí mělo pozitivní výsledek v kraji 675 lidí, o den později 879. Rozdíl v několika stech případech byl ve statistikách kraje dosud výjimečný. Za poslední týden se nákaza nejvíce šíří na Prostějovsku, kde je podle ministerstva nyní již 882 případů na 100 tisíc obyvatel, což patří mezi nejvyšší údaje z okresů v republice.

Josef Suchánek
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ministerstvo zdravotnictví disponuje údaji všech pozitivně testovaných s trvalým bydlištěm v kraji, hygienická stanice má tak údaje o něco nižší - eviduje pouze ty, kteří v regionu skutečně žijí. Olomoucký kraj na základě statistik olomoucké krajské hygienické stanice uvedl ke středečnímu večeru 10 461 případů od počátku pandemie, z toho 5980 se z nemoci aktuálně léčí. Podle kraje je ve správním obvodu Prostějova těchto případů již 1101. V Olomouci je jich 1661. V obvodu Přerova je to 705 případů a Šumperka 514 nakažených od počátku pandemie, uvedl kraj.

S onemocněním se potýkají v regionu také policisté i hasiči. „V Olomouckém kraji máme k dnešnímu dni 101 policistů v izolaci. Z toho 52 je covid pozitivních a 49 je v karanténě. I přes uvedený počet policistů v karanténě a pozitivních na covid-19 jsme schopni zajistit přímý výkon služby v neomezeném režimu,“ řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle mluvčí hasičů Lucie Balážové se s nemocí aktuálně potýká také 27 lidí z hasičského záchranného sboru, dalších deset je v karanténě. „Od začátku máme aktivovány zálohy, které nyní využíváme,“ řekla Balážová. Podotkla, že k žádnému omezení činnosti nedošlo, hasiči mají od počátku nastavena mimořádná opatření, která se daří dodržet.

PŘEHLEDNĚ: Průvodce ‚lockdownem‘. Ověřte si, že znáte všechna nová omezení

Nemoc postihla také řady zdravotníků. Některé nemocnice požádaly o výpomoc okolní praktické lékaře, ambulantní specialisty i jejich zdravotní sestry. Například v Šumperku chybí z více než tisíce zaměstnanců zhruba 120 pracovníků, kteří jsou v izolaci, karanténě či se starají o členy domácnosti. 

Ve Fakultní nemocnici bylo ve středu v izolaci 189 pracovníků nemocnice a dalších 270 je v karanténě. FN Olomouc má 4200 zaměstnanců, z toho 3000 jsou zdravotníci. Výpomoc lékařů a zdravotních sester potřebuje také Nemocnice Agel Prostějov. 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat