Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kriminalisté v Olomouci dopadli skupinu výrobců pervitinu. Hrozí jim 8 až 12 let vězení

Česko

  13:40
Olomouc - Olomoučtí kriminalisté dopadli organizovanou skupinu podezřelou z rozsáhlé výroby pervitinu. K dispozici měli podle policistů látky na výrobu více než sta kilogramů této drogy. Při zásahu zadrželi kriminalisté sedm mužů a jednu ženu, všichni skončili ve vazbě. Hrozí jim osm až 12 let vězení, řekl novinářům šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Policie ČR

Při domovních prohlídkách bylo objeveno také šest kompletních varen pervitinu. Zásah označili kriminalisté za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii Olomouckého kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté i zásahová jednotka.

Celníci se snaží psy naučit, jak vyčenichat covid. Virus najdou za pamlsek, drogy jim jdou snáz

Na odhalení skupiny pracovali kriminalisté několik měsíců, zásah se odehrál minulý týden. V poutech skončili členové organizované skupiny ve věku 57 až 22 let. Výrobou drog se podle kriminalistů zabývali minimálně od loňského roku.

„Nelegálně obstarávali chemikálie k výrobě metamfetaminu, který také sami vyráběli a distribuovali, měli přitom rozdělené úlohy. Ve výsledku se nám podařilo zadokumentovat, že nakoupili minimálně 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu,“ uvedl šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.

V Panamě zadrželi kočku, která pašovala drogy do vězení. Měla dva balíčky připevněné na těle

Kriminalisté provedli 12 domovních prohlídek na celém území Olomouckého kraje a tři prohlídky jiných prostor. „Při těchto prohlídkách bylo zajištěno šest kompletních varen metamfetaminu, chemikálie a nástroje potřebné k výrobě metamfetaminu ‚českou cestou‘ a rovněž věci potřebné k distribuci této látky. Bylo zajištěno 7600 tablet léčiva způsobilých k výrobě metamfetaminu v množství nejméně 537 gramů, dále metamfetamin v množství nejméně 150 gramů,“ řekl mluvčí olomoucké krajské policie Libor Hejtman.

Vyšetřování ještě neskončilo

Na případu kriminalisté spolupracovali s celníky, při prohlídkách byla podle nich zajištěna i brokovnice, pistole a náboje. „Organizovanou skupinu měli celníci rozpracovanou již v loňském roce. Drogový gang sledovali i policisté. Zjistili, že pachatelé dováželi tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie potřebné k výrobě drogy z Polska. Metamfetamin vyráběli tzv. českou cestou za použití červeného fosforu jako katalyzátoru extrakce, kterého si nelegálně obstarali 35 kilogramů - z tohoto množství lze ‚uvařit‘ cca 100 kilogramů metamfetaminu,“ uvedla mluvčí celní správy Martina Kaňková. Dodala, že od počátku letošního roku evropská legislativa řadí červený fosfor mezi prekurzory drog.

Uřady v Chile zabavily více než tři tuny kokainu a marihuany. Na obalu drog byl obraz Escobara

Sedm zadržených podle Lisického pocházelo ze Šumperska a jeden z Chomutovska. Pervitinem zásobovali podle dosavadních zjištění kriminalistů narkomany na území Olomouckého kraje. „Je logické, že při tomto množství drogy putovaly i za hranice kraje,“ řekl Lisický. Dodal, že vyšetřování ještě neskončilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!