Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalisté v Olomouci dopadli skupinu výrobců pervitinu. Hrozí jim 8 až 12 let vězení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Olomouc Olomoučtí kriminalisté dopadli organizovanou skupinu podezřelou z rozsáhlé výroby pervitinu. K dispozici měli podle policistů látky na výrobu více než sta kilogramů této drogy. Při zásahu zadrželi kriminalisté sedm mužů a jednu ženu, všichni skončili ve vazbě. Hrozí jim osm až 12 let vězení, řekl novinářům šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.

Při domovních prohlídkách bylo objeveno také šest kompletních varen pervitinu. Zásah označili kriminalisté za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii Olomouckého kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté i zásahová jednotka.

Na odhalení skupiny pracovali kriminalisté několik měsíců, zásah se odehrál minulý týden. V poutech skončili členové organizované skupiny ve věku 57 až 22 let. Výrobou drog se podle kriminalistů zabývali minimálně od loňského roku.

„Nelegálně obstarávali chemikálie k výrobě metamfetaminu, který také sami vyráběli a distribuovali, měli přitom rozdělené úlohy. Ve výsledku se nám podařilo zadokumentovat, že nakoupili minimálně 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu,“ uvedl šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.

Kriminalisté provedli 12 domovních prohlídek na celém území Olomouckého kraje a tři prohlídky jiných prostor. „Při těchto prohlídkách bylo zajištěno šest kompletních varen metamfetaminu, chemikálie a nástroje potřebné k výrobě metamfetaminu ‚českou cestou‘ a rovněž věci potřebné k distribuci této látky. Bylo zajištěno 7600 tablet léčiva způsobilých k výrobě metamfetaminu v množství nejméně 537 gramů, dále metamfetamin v množství nejméně 150 gramů,“ řekl mluvčí olomoucké krajské policie Libor Hejtman.

Vyšetřování ještě neskončilo

Na případu kriminalisté spolupracovali s celníky, při prohlídkách byla podle nich zajištěna i brokovnice, pistole a náboje. „Organizovanou skupinu měli celníci rozpracovanou již v loňském roce. Drogový gang sledovali i policisté. Zjistili, že pachatelé dováželi tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie potřebné k výrobě drogy z Polska. Metamfetamin vyráběli tzv. českou cestou za použití červeného fosforu jako katalyzátoru extrakce, kterého si nelegálně obstarali 35 kilogramů - z tohoto množství lze ‚uvařit‘ cca 100 kilogramů metamfetaminu,“ uvedla mluvčí celní správy Martina Kaňková. Dodala, že od počátku letošního roku evropská legislativa řadí červený fosfor mezi prekurzory drog.

Sedm zadržených podle Lisického pocházelo ze Šumperska a jeden z Chomutovska. Pervitinem zásobovali podle dosavadních zjištění kriminalistů narkomany na území Olomouckého kraje. „Je logické, že při tomto množství drogy putovaly i za hranice kraje,“ řekl Lisický. Dodal, že vyšetřování ještě neskončilo.

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...