Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nikdo z politiků do Číny neodcestuje, uvedlo ministerstvo. Ambasáda ale olympiádu ignorovat nemůže

ilustrační snímek foto: Reuters

Nikdo z vládních politiků nepojede na blížící se zimní olympijské hry v Pekingu. Ve středu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. Souvisejících akcí se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance. Zatím se nerozhodlo, kterých konkrétně. Hry v Číně začnou příští pátek 4. února.
  16:10

„Můžu potvrdit, že OH v Číně se nebude účastnit nikdo z našich vládních politiků,“ sdělila mluvčí Do.

Některé západní země v čele se Spojenými státy americkými vyhlásily kvůli porušování lidských práv v Číně diplomatický bojkot her. Vládní představitele do Pekingu nevyšlou také Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko či Dánsko.

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.

O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně Tomšíka, nebylo zatím rozhodnuto. „Naše ambasáda nemůže zcela ignorovat zimní olympijské hry, a to z prostého důvodu, že se her účastní početná česká sportovní reprezentace,“ poznamenala mluvčí.

„V Číně obecně platí drakonická opatření, a to téměř na každém kroku. A naši diplomaté s tím musí počítat při výkonu své práce,“ dodala Do.

Bojkot podpořil premiér i Senát

Premiér Petr Fiala (ODS) na začátku prosince uvedl, že diplomatický bojkot olympiády ze strany USA je podle něj v pořádku. Předpokládal, že o českém postoji rozhodne celá vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

K olympijským hrám v Pekingu má kritický postoj také Senát. Zopakoval ho v pondělí, kdy někteří senátoři při setkání v horní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu olympiády.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat