Informoval o tom starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík. Starostové sdružení ve Smlouvě obcí a měst proti daňové diskriminaci v petici žádali, aby pražský magistrát předložil do sněmovny návrh zákona o všelidovém hlasování o hrách. Obávají se totiž toho, že případná olympiáda ubere peníze z jejich rozpočtů.
"Primátor Bém hovoří o dopadech olympiády na regiony a obce, ale reálně nechce nechat občany o hrách rozhodnout. Navrhnu dnes zastupitelstvu, abychom nechali naše občany rozhodnout, zda chtějí finance našeho státu vrhnout na hry či na investice do vzdělávání, reformu penzijního systému nebo vyrovnání s církvemi," řekl Gazdík.
Chcete olympiádu, nebo podporu vzdělání?
"Pan Bém nás přijel do Zlína v září přesvědčovat o pozitivech olympiády s tím, že se s námi bude komunikovat. Nic takového se neděje. Máme obavu, že všechny veřejné zdroje budou nasměrovány na Prahu a její hry a obcím se nebude dostávat na základní potřeby," uvedl zase starosta vysokého Pole Josef Zicha.
Pražský magistrát však při svém rozhodnutí vycházel z toho, že všelidové hlasování by se mohlo uskutečnit pouze v případě, že souhlas s konáním her by byl výkonem státní moci, což prý není. Opírá se o ústavu, podle níž je referendum nástrojem přímého výkonu státní moci lidem.
Do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016 se Praha oficiálně zapojila začátkem loňského září. Primátor Bém a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali dopis deklarující zájem Prahy o hry usilovat. V polovině ledna dostal mezinárodní olympijský výbor uchazečský dotazník metropole.