Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olympiáda? Tam mě nikdo nedostane

Česko

PRAHA Popíjel plzeň v pražské restauraci a na hlavě měl naraženého kulicha. Snad kvůli logu sponzora. Protože zima mu být rozhodně nemohla. Travis Rice (26) totiž procestoval snad všechny světové velehory a na všech ukázal, proč se o něm říká, že je nejlepším snowboardistou současnosti. Nad jeho kousky se totiž tají dech. Do Prahy přijel propagovat přelomový film That's It, That's All, kde on a jeho snowboard hraje hlavní roli.

* LN Nenapadlo vás někdy ve vzduchu, že špatně dopadnete?

Nikdy. Protože když o tom takhle přemýšlíte, tak je to špatné. Musíte věřit, že když všechno uděláte správně, tak to dobře dopadne.

* LN Ale sebevědomí se musí z něčeho narodit. Jak dlouho na těžký skok trénujete? Kolik času vám třeba zabrala příprava na překonání trhliny zvané Chad's Gap, kterou jste přeskočil jako první na světě?

Pár dní. Potřebujete totiž dostatek času na to, abyste promysleli všechny faktory od tvaru nájezdu a odrazu až po potřebnou rychlost. Je v tom hodně geometrie, hodně matiky.

*

Pokračování na straně 21

Olympiáda? Tam mě nikdo...

Dokončení ze strany 24

* LN Takže si malujete na papír grafy?

Ne, to ne. Mám to v hlavě. (usmívá se)

* LN Mimochodem, jak vám ve škole šla matematika?

(Nakloní se a pomalu artikuluje) Byl jsem skvělý na geometrii a trigonometrii. Na algebru moc ne.

* LN Udělal jste někdy ve svých „výpočtech“ chybičku? Jaký byl váš nejtěžší pád?

Mám jich několik každý rok. (přemýšlí) Ale neměl jsem naštěstí žádné vážné zranění, jen před osmi lety jsem si natrhl slezinu. To byl těžký pád. Když se podíváte na nový film, tak po tom posledním skoku, co tam je, který je větší než Chad’s Gap, jsem se pořádně rozbil. Ale vstal jsem a jel jsem dál.

* LN Míváte strach?

Jo. Trošku se musíte bát. Strach je dobrý spojenec, ale nesmí vás přemoct a nesmí vám vzít svobodu. Nesmíte panikařit, pak je to OK.

* LN Jak vypadá váš nejlepší den „na prkně“?

Krásné je, když vyhrajete velkou soutěž, ale zároveň je to velký stres a musíte se na to připravovat. Perfektní den je, když musíte vstát před rozedněním, pak jedete patnáct dvacet kilometrů nedotčenou krajinou, svítá a daří se vám. Pak se krásně spí.

* LN A nezdá se vám o tom, že vyhráváte olympiádu?

Ne, tam mě nikdo nedostane. Snowboard dělám, protože pro mě představuje svobodu, abych sám sebe vyjádřil. Je to způsob života, který mám rád. Pokud chcete na olympiádu, musíte se podřídit FIS a olympijským sponzorům.

* LN Zatímco vy preferujete přírodu, smetanu míchanou z popularity líže dlouhovlasý idol Shaun White, který je mimo jiné i úřadující olympijský vítěz v U-rampě. Jste kamarádi?

Znám ho dlouho, je hodně zábavný. Dělá něco trochu jiného než já. Jezdí na závody, vyhrává. Já se snažím víc objevovat.

* LN Je pro vás důležité ho porazit?

No jasně. Když přijedu na závod, tak mu chci nakopat zadek. Rozhodně chci ty mladý kluky porazit, protože jsou tak zatraceně dobrý.

* LN Myslíte, že olympijský šampion je nejlepší snowboardista na světě?

Je nejlepší v rampě. Ale snowboarding to spousta dalších věcí, ježdění v parku, skoky, velké hory.

* LN Existuje něco, co byste na snowboardu nikdy nezkusil?

(Deklamuje) Drogy, děti. Každý den se mi stane, že na něco koukám, ale pak si řeknu, že je to moc bláznivé. Bez sebekontroly to nejde. Asi dvakrát jsem skočil na snowboardu ze skokanského můstku. Letěl jsem asi šedesát metrů.

* LN Pamatujete si na svůj první trik?

Asi když jsem se pokoušel zatočit a práskl jsem obličejem do sněhu. (směje se)

* LN V Česku patří ke snowboardu neodmyslitelně partičky, marihuana. Funguje to tak i ve světě?

Takhle to možná vypadalo před patnácti lety, kdy na prkně jezdili mladí pankáči, co rádi pili. Dneska už se to takhle nedá škatulkovat. Dneska jezdí děti i padesátníci.

* LN Zdá se, že si krátký pobyt v Praze užíváte. Líbí se vám tu?

Miluju Prahu, je úžasná. Procházet se pozdě v noci po městě, kdy už na ulicích nikdo není, je hodně speciální. Znám osm let Martina Černíka, a když jsem byl v Praze poprvé, tak tady nebyl. Tak jsem rád, že se nám to teď povedlo a dali jsme si pivo v jeho městě.

Travis Rice (USA) Šestadvacetiletého rodáka ze střediska Jackson Hole ve Wyomingu označují mnozí jeho kolegové za nejlepšího snowboardistu současnosti, přestože Rice už na velkých akcích nevyhrává. Jeho kouzlo tkví ve všestrannosti. Proslul zejména ježděním v drsném velehorském terénu a náročnými skoky, skvěle se však orientuje i v U-rampě. Jako první na světě přeskočil na prkně slavnou „díru“ Chad’s Gap dlouhou 45 metrů. V roce 2006 zase jako první předvedl dvojité salto vzad s trojnásobnou rotací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!