Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OLYMPIJSKÝ SERVIS

Česko

VANCOUVER Dojemná olympijská story naplněná emocemi má pro krasobruslařku Joannie Rochetteovou medailovou tečku. Čtyřiadvacetiletá Kanaďanka se dokázala vyrovnat s šokem, který jí v neděli připravilo úmrtí její matky Therese na infarkt, a po čtvrteční volné jízdě s bronzovým koncem k ní také hned nasměrovala své první myšlenky.

„Kdyby máma viděla mého trojitého lutze, byla by určitě pyšná,“ prohlásila Rochetteová, která dřív s tímto skokem mívala problémy. Ve volné jízdě, v níž si výkonem 131,28 bodu vytvořila osobní rekord, při něm však nechybovala a také díky tomu se přiblížila bronzové medaili. „Jsem hrdá, na bodech ani nezáleží,“ tvrdila Kanaďanka.

Třetí místo brala jako osobní vítězství. „Jsem šťastná, že jsem na stupních vítězů. Pro mě a moji maminku to byl životní projekt. Dokázaly jsme to,“ radovala se Rochetteová, která zaostala jen za suverénní vítězkou, Korejkou Kim Ju-na, a druhou Mao Asadaovou z Japonska.

Před olympiádou její zlomenou duši vzpružily tisíce pozdravů od lidí z celého světa, kteří jí vyjadřovali podporu. „Najednou jsem ucítila tolik lásky v tak krátkém čase. Pomohlo mi to k tomu, abych skákala za sebe, Kanadu a svoji maminku,“ poznamenala.

„I když jsem se snažila od všeho oprostit, emoce ze mě vysály to nejlepší. I tak jsem na sebe hrdá, že jsem to dokázala kontrolovat. I když jsem se necítila jako na bruslích, protože moje myšlenky byly trochu jinde,“ uvedla kanadská krasobruslařka. čtk

***

Češi v akci

Běh na lyžích: V závodě žen na 30 kilometrů s hromadným startem klasicky se představí minimálně KAMILA RAJDLOVÁ (na snímku). V nedělním závodě mužů v maratonu na 50 kilometrů klasicky bude mezi adepty na zisk zlata patřit LUKÁŠ BAUER. Boby: Ve čtyřbobech budou startovat dvě české posádky. Sjezdové lyžování: Do slalomu mužů odstartuje někdo ze čtveřice BANK, KRÝZL, TREJBAL, VRÁBLÍK, mezi favority ale nepatří. Snowboarding: Z kvalifikace paralelního obřího slalomu se pokusí postoupit PETR ŠINDELÁŘ.

Jak si vedli Češi

Severská kombinace: Nejlepším českým výsledkem ve čtvrtečním programu bylo páté místo sdruženáře PAVLA CHURAVÉHO. Ten byl po skokanské části na velkém můstku osmý, v běhu si ještě o tři místa polepšil. Od medaile jej dělilo 24 sekund. Churavý se postaral o druhý nejlepší český výsledek po čtvrtém místu Tomáše Kučery z Grenoblu 1968. Další Češi skončili až ve druhé a třetí desítce pořadí. Běh na lyžích: České kvarteto ve složení EVA NÝVLTOVÁ, KAMILA RAJDLOVÁ, IVANA JANEČKOVÁ a EVA SKALNÍKOVÁ doběhlo ve štafetě na 4x5 kilometrů v konkurenci 16 zemí třinácté.

Program Sobota 27. února Běh na lyžích - ženy: 20.45 30 km s hromadným startem klasicky. Boby - muži - čtyřboby: 22.00 3. jízda, 23.15 4. jízda. Curling - muži - o 3. místo: 18.00 Švédsko–Švýcarsko. Rychlobruslení - stíhací závod družstev - muži: 21.51 finále D, 21.57 finále C, 22.49 finále B, 22.55 finále A, Ženy: 21.30 semifinále, 22.13 finále D, 22.19 finále C, 23.12 finále B, 23.17 finále A. Sjezdové lyžování - slalom -muži: 19.00 1. kolo, 22.45 2. kolo. Snowboarding - paralelní obří slalom - muži: 19.00 kvalifikace, 19.34 vyřazovací část, 21.15 osmifinále, 21.51 čtvrtfinále, 22.13 semifinále, 22.27 finále. Neděle 28. února Běh na lyžích - muži: 18.30 50 km s hromadným startem klasicky. Curling - finále - muži: 00.00 Kanada–Norsko. Krasobruslení: 01.30 exhibice. Lední hokej - muži: 04.00 o 3. místo, 21.15 finále.

Medaile

Pořadí zemí po

70 z 86 finále

1. USA 8 12 12

2. Německo 8 11 7

3. Kanada 8 6 3

14. ČESKO 2 0 3

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!