Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Část českých nemocnic nadále vybírá poplatky za otce u porodu, zjistil ombudsman

ilustrační snímek foto: Zlínský kraj

Za možnost prožít první momenty života svého dítěte otcové neplatí v porodnicích sedmi krajů. V těch zbývajících některé nemocnice platby za služby či nezbytné úkony spojené s přítomností u porodu účtují, někdy i více než tisíc korun. Ústavní soud přitom konstatoval, že nemocnice nesmí jakýmkoliv poplatkem přítomnost doprovodu na porodním sále podmiňovat.
  10:25

Na úřad ombudsmana se obrátily desítky rodičů v souvislosti s vyžadováním platby za přítomnost otce u porodu. Zatímco někteří upozorňovali, že nemocnice jdou proti rozhodnutí Ústavního soudu, jiní zpochybňovali také samotnou výši poplatku.

Část rodičů se například ani nedozvěděla, za jaké konkrétní služby měli nemocnici zaplatit.

„U našich stěžovatelů jsme se setkávali také s tím, že nemocnice jim sice účtovaly položky nazvané jako ‚edukace‘ nebo ‚poučení‘, ovšem rodiče namítali, že dotyčné nikdo o chování na sále nebo bezpečnosti neproškolil, a platili tak za službu, kterou nedostali,“ popsala zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která má agendu zdravotnictví ve své gesci.

Podpis o platbě při porodu

Výjimkou nebyly ani situace, kdy ženy dostávaly k podpisu souhlas s platbou až v průběhu samotného porodu. Tedy v situaci, kdy ani nemohly adekvátně posoudit, zda částku musí opravdu zaplatit.

Podle úřadu ombudsmana platby spojené s přítomností třetích osob u porodu vyžadovalo podle vlastních webových stránek ke konci dubna 18 ze 79 českých porodnic, a to většinou ve výši 100 až 350 korun. V některých nemocnicích však chtěli za účast u porodu 500 až 1 100 korun.

Platili jste za přítomnost blízké osoby u porodu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 12. května 2022. Anketa je uzavřena.

Ano243
Ne171

Mezi nemocnicemi, které poplatek vyžadují, jsou například i ty fakultní, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. Například Fakultní nemocnice Motol vyžaduje za přítomnost doprovodu u porodu 688 korun. Důvodem je podle nemocnice příprava doprovodu k účasti na porod, edukační pohovor před porodem, podávání informací a vysvětlování během porodu a po porodu.

„Uvedená časová náročnost (lékař 30 min., sestra 25 min.) je informativní, zpravidla bývá vyšší. Tyto úkoly jsou nad rámec běžných pracovních povinností,“ stojí na stránkách nemocnice.

Poplatek vybírá i Fakultní nemocnice Hradec Králové, a to ve výši 180 korun za edukaci a poučení o možných rizicích a pohybu na porodním sále.

Pravidla nastavil Ústavní soud

Pravidly, které se týkají přítomnosti třetích osob u porodu a plateb za ně, se zabýval již v roce 2016 Ústavní soud. Právě ten se tehdy zabýval konkrétním sporem mezi mužem, za kterého jeho partnerka zaplatila v Nemocnici Chomutov 500 korun, aby mohl být přítomen u porodu.

„Nastávající matky mají ze zákona právo na blízkého člověka při porodu. Nemocnice mohou žádat pouze náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly v porodním sále,“ uvedl tehdy soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Ústavní soud jinými slovy konstatoval, že není možné zpoplatnit přítomnost na porodním sále jako takovou. Nemocnice naopak ale může po doprovodu chtít zaplatit například náklady na občerstvení, poskytnutí dodatečných přikrývek, cvičebních nebo relaxačních pomůcek, případně proškolení.

Platby by nemocnice neměly chtít ani v případě, kdy jde o úhradu běžných výdajů na provoz.

„Ústavní soud kromě nákladů na topení, osvětlení nebo užitkovou vodu výslovně zmiňuje také hygienický oděv, dezinfekční prostředky, roušku či návleky na boty. Přitom, když jsem procházel aktuální informace na stránkách porodnic, je poskytnutí jednorázového oblečení poměrně častým důvodem požadované úhrady v souvislosti s přítomností u porodu,“ popsal právník Martin Ježek, který se stížnostmi rodičů v Kanceláři ombudsmana zabývá už od roku 2013. Právě on zkoumal, zda nemocnice platby vyžadují.

Částku 140 korun vyžadují například v nemocnici v Mělníku, a to za oděv na sál. Redakce iDNES.cz se na zařízení obrátila s dotazy, proč poplatky vybírají. Do vydání článku zatím nemocnice neodpověděla.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat