Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nouzový stav bude od půlnoci minimálně do Vánoc. Řeší se, zda bude očkování pro lidi nad 50 let povinné

Česko

  15:22aktualizováno  26. listopadu 0:01
Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Jsme přesvědčeni, že musíme zavést povinné očkování,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Nově oznámil, že by se to mělo týkat již lidí nad 50 let. "Je to nevyhnutelné,“ oznámil premiér.

Dosud vláda zvažovala povinné očkování všech lidí, jimž je více než 60 let a také některých profesí. Lidí, kteří pracují ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasičů, policistů i vojáků.

S povinným očkování lidí ve vybraných profesích nadále počítá.

„Očkovaný se může nakazit, ale s velkou pravděpodobností neskončí na jednotkách intenzivní péče,“ zdůraznil ministr Vojtěch.

Platnost očkování má být nově devět měsíců

Platnost certifikátu o očkování po druhé dávce má být 9 měsíců, tak jako v celé Evropské unii, oznámil po jednání vlády Vojtěch. Česko souhlasí s doporučením EU.

Babiš na dotaz iDNES.cz, zda lidem, kteří se chtějí potřetí očkovat, garantuje, že nebudou muset čekat několik týdnů nebo i více než měsíc, opáčil, že bude snaha navýšit kapacitu očkování.

Vláda podle něj bude jednat i s PPF o možnosti obnovit pražské velkokapacitní očkovací centrum O2 Universum.

Zatím poslední nouzový stav v Česku skončil letos 11. dubna po 254 dnech. Po sedmi měsících se ale k němu země kvůli covidu vrací.

Hospody jen do 22 hodin, zákaz vánočních trhů, maximálně tisíc diváků na kulturu i sport

S účinností od pátku 18 hodin vláda zakázala provoz vánočních a adventních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů, konzumaci alkoholu na veřejnosti i jídla ve food courtech v nákupních centrech. Jídlo tam koupené bude možné vzít si pouze s sebou.

Na kulturních a sportovních akcích bude moci nově být maximálně 1000 osob. Po desáté hodině večer až do pěti hodin ráno musí být zavřené hospody, restaurace a noční kluby. Na akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí.

Původně se ve čtvrtek vláda vůbec scházet neměla, ale zhoršující se stav epidemie ji k tomu přiměl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil již ráno před jednáním vlády nová opatření Anticovid týmu budoucí vlády Petra Fialy.

Vojtěch po jednání vlády iDNES.cz řekl, že mu nikdo z členů Anticovid týmu neřekl, ani nenaznačil, že by budoucí vládní koalice s nouzovým stavem nesouhlasila a nebo že se ho pokusí zrušit. O to se chce pokusit SPD Tomia Okamury, ale nemá pro to dost hlasů.

Lockdown nic nevyřeší, řekl Babiš

S celostátní uzávěrou, jak se pro ni rozhodly Rakousko i Slovensko, stále Babiš nepočítá. „Děláme všechna opatření, abychom nešli do lockdownu, který nic nevyřeší podle vyjádření ministerstva zdravotnictví i dalších expertů,“ uvedl již ve středu v rozhovoru pro Českou televizi. A lockdown odmítl i po čtvrtečním jednání vlády.

Testy ve středu potvrdily 18 004 nových případů covidu v Česku, o den dříve v úterý 25 864 nových případů, nejvíc za den od začátku epidemie.

Nejhorší situace je na Moravě a ve Slezsku, některé tamní nemocnice jsou na hraně svých kapacit.

K omezení sociálních kontaktů vyzval i Válek

K omezení sociálních kontaktů vyzval už ve středu občany i budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Třetí dávka očkování je podle něj klíčová. Na rozdíl od končící vlády ale nesouhlasí s povinným očkováním lidí nad 60 let a některých profesí.

Budoucí vláda chce naopak znovu uznávat PCR testy pro vstup do restaurací i k využívání všech služeb a nechat na lidech, zda se naočkují, nebo si budou platit za PCR testy, které mají platnost 72 hodin a jejich cena je zastropována na 814 korun. Propláceny ze zdravotního pojištění ale být nemají.

„Rád bych vyzval seniory nad 60 let, aby pokud možno hned výrazně omezili sociální kontakty a co nejrychleji se naočkovali třetí dávkou,“ vyzývá opakovaně Babiš. „Můžeme se proočkovat z té pandemie, to je jednoznačné,“ je přesvědčen předseda vlády. Nesouhlasí s návratem PCR testů pro možnost využívat všechny služby, jak chce budoucí pětikoalice. Právě to, že se testy jako vstupenka do restaurací i ke službám uznávat přestaly, vedlo podle Babiše k novému růstu zájmu o očkování.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat