13. listopadu 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec hýčkání. Vládní letka nemá peníze, politiky čekají běžné linky

Vládní airbus měl poruchu, premiér Jan Fischer kvůli ní neodletěl do Bruselu. S šéfem EU José Barrosem se spojil z Prahy přes telemost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vládní airbus měl poruchu, premiér Jan Fischer kvůli ní neodletěl do Bruselu. S šéfem EU José Barrosem se spojil z Prahy přes telemost. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo obrany rozhodlo, že odstaví tři letadla z takzvané vládní letky. Ústavní činitelé budou mít k dispozici dva velké airbusy a čtyři stroje CASA. Na servis dalších letadel totiž nejsou peníze.

„Když si delegace politiků vybírají letouny pro zahraniční cesty, řada z nich odmítá letadla Jak-40, protože se do nich leze zadkem. A další zase z principu nemají rádi stroje CASA,“ popisuje manýry českých zákonodárců vysoce postavený úředník na generálním štábu. Jenže takové časy končí, politici už nebudou mít na výběr.

Ministerstvo obrany rozhodlo, že odstaví podstatnou část vládní letky. Dva proudové letouny Jak-40 v roce 2014 a 2015, menší byznysový challenger dokonce hned příští rok.

„Je u něj nutné provést generální opravu motorů,“ vysvětluje mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský největší zádrhel. A protože na velký servis nejsou peníze, ukončení provozu je nejjednodušší variantou. Politické delegace tak budou mít k dispozici jen dva velké airbusy či čtveřici dopravních strojů CASA. Jenže ani tak není jisté, že si nebudou muset shánět místa v běžných linkách.


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.