Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omezte spotřebu paliv, část peněz končí u Putina, vyzvala vláda občany

Česko

  20:33
Lidé mají podle vlády zvážit spotřebu pohonných hmot, protože Česko je palivově závislé na Rusku a část peněz za ropu končí právě tam. „Když jsme v ekonomické válce s Putinem, není možné, abychom neměli ztráty,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nedělejte si zásoby pohonných hmot,“ vyzval také premiér Petr Fiala občany.

„Vláda v posledních dnech intenzivně řeší, jak reagovat na ekonomickou válku Vladimira Putina proti České republice a zemím EU. Tato válka má jediný cíl. Rozvrátit jednotu v České republice, rozvrátit demokratické struktury v naší společnosti,“ napsal na Twitteru předseda vlády.

V reakci na skokové zvyšování cen pohonných hmot v souvislosti s Putinovou válkou proti Ukrajině se vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní auta a dodávky do 12 tun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zadalo příslušným orgánům systém kontrol distributorů pohonných hmot, aby měl stát přehled o případném umělém zvyšování marží u benzinu a nafty. Vláda je připravena zasáhnout, pokud marže obchodníků porostou a budou uměle zvyšovat ceny.

Zrušení povinnosti přimíchávání biosložky do pohonných hmot podle Fialy pomůže zemědělcům. Zrušení silniční daně podnikatelům. Podnikatelům podle něj může také zrušení elektronické evidence tržeb.

„Nemůžeme dělat rychlá řešení, ke kterým nás vybízejí populisté,“ řekl premiér v narážce na návrhy opozičního ANO, aby vláda zastropovala ceny pohonných hmot a zrušila dočasně DPH na elektřinu, plyn a teplo.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.