„Máme to potvrzené, ta sekvence bude nahraná do databází. Pomohla nám s tím Národní referenční laboratoř a zároveň jsme to hodnotili s odborníky z Akademie věd,“ řekla primářka oddělení genetiky a molekulární diagnostiky liberecké nemocnice Iva Dolinová.
U dalších spolucestujících z Prahy se nákaza neprokázala. „Všechny čtyři testy byly negativní,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.
„Kontakty ženy, u níž se potvrdila varianta covidu omikron, se trasují prioritně. Všichni, kdo s ní byli v Africe, jsou v izolaci,“ řekl k situaci ministr vnitra Jan Hamáček.
Liberečtí hygienici prověřují kvůli variantě omikron dalších sedm lidí, kteří letěli s nakaženou ženou letadlem z Dubaje. Odběry zajistí mobilní tým.
Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.
Premiér v demisi, Andrej Babiš na Twitteru o víkendu napsal, že prověřovaný vzorek patří ženě, která se do České republiky vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Je v izolaci, očkovaná. Podle televize Nova jde o šedesátiletou ženu z Liberce. Podle Babiše byla žena v Namibii s fotoexpedicí.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že s ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. V Olomouckém kraji zatím k dnešnímu dni nemají žádný případ koronaviru s variantou omikron.
„Možný výskyt byl laboratorní analýzou odebraných vzorků vyvrácen,“ uvedla krajská mluvčí olomouckých hygieniků Markéta Koutná.
Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech.