Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Omikron už tvoří 80 procent nákaz. Jeho odhalení je důležité, nezabírají na něj totiž protilátky

Vyšetření vysoce citlivou metodou RT-PCR je nejpřesnější. foto: Profimedia.cz

Varianta koronaviru omikron má v současnosti 80procentní zastoupení mezi nakaženými. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Zbytek nákaz tvoří delta a její subvarianty. Lékaři upozorňují na to, že odhalovat omikron od ostatních variant je důležité kvůli nasazení správné léčby. Na omikron totiž nezabírají monoklonální protilátky.
  17:58

Data Státního zdravotního ústavu vychází z více než 40 000 testů za týden od 9. do 16. ledna. V důsledku šíření nakažlivějšího omikronu výrazně roste počet nových případů. V prvním lednovém týdnu byl denní průměr asi 6 700 nově pozitivních, minulý týden přes 10 000. 

Současná data o šíření omikronu vycházejí z takzvaných diskriminačních PCR vyšetření, kdy se vzorek porovnává s dosud známými variantami. Testují se tak vzorky všech nakažených, kteří mají příznaky nemoci. Definitivně může omikron ve vzorku potvrdit až celogenová sekvenace. 

„I v datech celogenomové sekvenace, kam se výsledky promítají se zpožděním, už varianta omikron dosahuje 47 procent,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Od 17. prosince bylo sekvenováno 1 245 vzorků, od začátku roku 2021 pak přes 23 000.

Ještě větší nárůst počtu nových případů odborníci očekávají tento týden. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek řekl, že to naznačují i počty nových případů v minulém týdnu.

Predikce ÚZIS ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50 000 případům denně. Pesimistický scénář předpovídá dokonce 200 tisíc nově nakažených za den, uvedl náměstek pro covid Josef Pavlovic. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Odhalení omikronu je důležité pro správnou léčbu

Kvůli nasazení správné léčby je rozeznání omikronu od ostatních variant důležité. To lze provést pouze PCR testy, jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá. Méně častá je ale ztráta chuti nebo čichu.

„Nepozná to ani pacient, ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu, a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější,“ popsal Dlouhý.

Podle něj je tak nutný PCR test s takzvaným diskriminačním PCR, podle jehož výsledku porovnáním se známými variantami laboratoř virus přesně určí. U rizikových pacientů, kteří mohou mít vážný průběh nemoci covid-19, je znalost přesné varianty klíčová kvůli možnostem léčby. Zatímco lidem nakaženým deltou mohly pomoci monoklonální protilátky, na omikron nefungují.

„V tom případě může lékař předepsat antivirotikum molnupiravir, který se podává v tabletkách a pacient jej může užívat doma. Nově také pacientům můžeme podat remdesivir v infuzích, na které musí pacient přijít tři dny po sobě do nemocnice, což není úplně pohodlné,“ dodal Dlouhý. Pokud není varianta známá, podávají lékaři vysoce rizikovým nakaženým obě varianty léčby.

Podle Dlouhého ale většina nakažených zvládne covid-19 doma s běžnými léky na horečku či kašel. Rady pro pacienty zveřejnila odborná společnost na webu.

Praktický lékař Cyril Mucha na přelomu roku léčil starší manželský pár nakažený covidem-19. „Pán byl pozitivně testovaný bez určení varianty, takže jsem automaticky nasadil monoklonální protilátky,“ uvedl. U manželky už byla určena varianta omikron. Protilátky podle Muchy nezafungovaly a nakažený muž měl vážnější průběh než manželka, která dostala preventivní antivirotika. Své příznaky popsala jako jednodenní horečku, poté rýmu, zahlenění a vykašlávání. Do týdne pak příznaky odezněly.

Lékaři ale upozorňují na to, že nejlepší prevencí před vážným průběhem je očkování. Proti omikronu pak zejména přeočkování posilující dávkou. Potvrzují to i česká data o nákazách.

„Je objektivní realitou, že omikron projde přes vakcinovanou populaci a s určitým odstupem i ta dvoudávková vakcína vyprchává, a to s odstupem čtyř nebo šesti měsíců. Ochrana pak klesá ke 30 procentům, posilující dávka to vrací na 80 procent i proti nákaze,“ řekl v pátek ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Očkování je také levnější pro český zdravotní systém. Jedna dávka nejčastěji podávané vakcíny stojí zhruba 350 korun a lékař dostane asi 200 korun za její aplikaci, včetně posilujícího očkování stojí veřejné zdravotní pojištění zhruba 1 650 korun.

Monoklonální protilátky, které brání vážnému průběhu stojí zhruba 60 000 korun pro jednoho pacienta, což odpovídá ceně jednoho dne hospitalizace na JIP nebo týdnu na běžném oddělení. Preventivní antivirotické léky, které se podávají v tabletě, a ne jako infuze, stojí zhruba třetinu ceny protilátek.

6. ledna 2022

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat