2. dubna 2013 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausem omilostněnou korupčnici potrestaly soudy správně, řekl Ústavní soud

Anna Benešová u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Benešová u soudu. | foto: ČTK

BRNO Ústavní soud odmítl stížnost zakladatelky Metropolitní univerzity Praha Anny Benešové, odsouzené za korupci a zpronevěru. Potvrdil tím, že soudy, které se případem zabývaly, nijak neporušily základní práva Benešové. Dvouletý trest vězení se čtyřletou podmínkou jí prominul tehdejší prezident Václav Klaus.

Rozhodnutí Ústavního soudu tak nemá praktický dopad, trest je zahlazený. Benešová se ale domáhala zrušení všech soudních rozhodnutí v její věci. Podle soudu ale justice postupovala v souladu s principem spravedlivého procesu.

"Řízení vedoucí k pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," napsal v usnesení soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Loni Benešová neuspěla ani u Nejvyššího soudu, který rozhodoval taktéž až po zásahu exprezidenta Klause.

Lidovky.cz upozornily na pochybnou milost:

Benešová korupční jednání i zpronevěru od počátku popírala. Podle rozsudku nechala na MUP studovat zhruba 50 zájemců bez školného. Byli mezi nimi zaměstnanci pražského magistrátu, městských částí či Úřadu průmyslového vlastnictví. Soudy to považovaly za formu korupce. Ředitelka se podle verdiktu provinila i tím, že si nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích na útraty univerzity.

Benešová také údajně předala v obálkách s prospekty univerzity úplatky. V lednu 2008 prý dala 50 tisíc korun úřednici z královéhradeckého krajského úřadu, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu. V roce 2009 údajně předala obálku se 100 tisíci korunami radnímu v Praze 3 Pavlu Hurdovi. Cílem prý bylo to, aby Hurda lobboval za zájmy školy při odkoupení budovy v třetím pražském obvodu.

Podezřelá milost

Prezident o milosti pro Benešovou rozhodl loni v únoru. Odůvodnil ji tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána. Toto zdůvodnění však v rozhovoru pro Lidovky.cz zpochybnil žalobce Marek Bodlák, který upozornil, že podmíněný trest jí v péči o manžela nijak nebránil. Více čtěte zde. 

Jak navíc Lidovky.cz zjistily, Benešová se znala s tehdejší první dámou Livií Klausovou, jejichž schůzky zachytily policejní odposlechy, které policisté při vyšetřování korupce a zpronevěr Benešové nasadili. Více čtěte zde.

Kdo studoval na Metropolitní univerzitě pod vedením Anny Benešové zadarmo?

Kdo studoval na Metropolitní univerzitě pod vedením Anny Benešové zadarmo?

spaŠárka Pálková, ČTK