Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Omluvil se SNS, ale maďarsky

Česko

Předák slovenských Maďarů Miklós Duray splnil soudní příkaz... a nacionalisty opět naštval

BRATISLAVA/PRAHA Omluvil se, či neomluvil? Tato otázka se vznáší nad netradičním krokem místopředsedy slovenské Strany maďarské koalice (SMK) Miklóse Duraye, který měl znamenat ukončení vleklého soudního sporu se Slovenskou národní stranou (SNS).

Duray před třemi lety SNS označil za „fašistickou stranu“, za což měl podle původního verdiktu Okresního soudu v Bratislavě kromě jiného zaplatit nacionalistům milion slovenských korun jako odškodné. Krajský soud ale letos v červnu tuto část rozsudku zrušil a pouze Durayovi předepsal omluvu, kterou měl SNS poslat písemně. Předák slovenských Maďarů tak před pár dny skutečně učinil, ovšem s malou inovací – omluvu přeložil do maďarštiny.

Reakce SNS byla taková, jak by se předpokládalo. „Zatím to nepovažujeme za omluvu, ale za dopis, jehož část je napsaná v jazyce, kterému nerozumíme,“ citoval deník SME předsedu poslaneckého klubu slovenských nacionalistů Rafaela Rafaje. Duray totiž dopis, jehož kopii vyvěsil i na svých internetových stránkách, napsal dvojjazyčně. Ve slovenském úvodu po oslovení „Vážený adresáte!“ následuje odstavec, kde se taktéž ve slovenštině odvolává na soudní verdikt. Jakmile ale dojde na předepsaný text omluvy, přechází do maďarštiny. Krátký závěr s rozloučením je pak zase slovensky.

Duray se proti možnému obvinění z neuposlechnutí soudního příkazu pokusil pojistit ještě jedou věcí – slovenský text omluvy připojil v příloze. Nejde ovšem o omluvu jako takovou, ale o kopii soudního verdiktu se vzorem omluvy.

„Podle mě nejde o kuriózní, ale arogantní reakci a precedens, jehož právní dosah přezkoumají naši právníci,“ dodal Rafaj. Bude ovšem záviset především na názoru soudu.

Duray: Zákon to nezakazuje Mluvčí Krajského soudu v Bratislavě Pavol Adamčiak ke sporu pouze uvedl, že rozsudek musí být vykonán podle jeho znění, a to žalovanou stranou – tedy Durayem. A v rozhovoru pro agenturu TASR ještě připomněl, že pokud se tak nestane dobrovolně, může k tomu být dotyčný donucen.

Duray se ohání tím, že jen využíval práva používat svůj rodný jazyk. „Žádný zákon to nezakazuje,“ uvedl s tím, že „pokud to doposud nikdo neudělal, tak to je jeho chyba“. A dodal, že i Korejec se může omlouvat korejsky. A co říká slovenská ústava? Hned v úvodní části se praví, že „na území Slovenské republiky je státním jazykem slovenský jazyk“. Tentýž článek ale připouští i používání dalších jazyků, pokud je to v souladu se zákonem. A o kus dál, v článku č. 34, se říká, že příslušníci národnostních menšin mají „právo používat svůj jazyk v úředním styku“.

Pokud tedy SNS omluvu v maďarštině zpochybní u soudu, nebude Durayův krok tečkou, ale jen pokračováním kauzy demonstrující národnostní pnutí na Slovensku.

***

Základ sporu Místopředseda SMK Miklós Duray v červenci 2006 řekl, že „slovenská vláda je z jedné třetiny tvořená Slotovou stranou, která je fašistickou stranou“. Krajský soud mu přikázal, aby se veřejně omluvil.

lidovky.cz Text Durayovy omluvy najdete na www.lidovky.cz/svet

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...