6. února 2018 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mlžení kolem Trumpova omluvného dopisu Zemanovi. Právníci Hradu o jeho existenci nevědí

Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku. | foto: Jiří Ovčáček

PRAHA Počátkem loňského června prezident Miloš Zeman oznámil, že mu americký protějšek Donald Trump zaslal omluvný dopis za odložené setkání v Bílém domě. Jeho existenci přitom Hrad přímo nedoložil, dosud jej odmítá zveřejnit. Právníci prezidentské kanceláře tvrdí, že o takové korespondenci nemají informace. A i kdyby je měli, tak je prý neposkytnou.

Když se vysokoškolský student Josef Vacek koncem ledna obrátil na Hrad, aby mu jeho zástupci podle zákona o svobodném přístupu k informací sdělili, jaké písemnosti si mezi lety 2017 a 2018 vyměnili Miloš Zeman s Donaldem Trumpem, dostalo se mu z Odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře ve zkratce následovné odpovědi: česká hlava státu zaslala svému americkému protějšku tři dopisy, dva kondolenční a jeden gratulační, informacemi o jiné vzájemné korespondenci nedisponujeme.

Úryvek z hradní odpovědi, jejíž celé znění má redakce k dispozici, v pondělí zveřejnil na sociální síti Twitter, čímž opět rozvířil diskuzi, zdali Trump Zemanovi dopis skutečně poslal a s jakým obsahem, když o něm prezidentská kancelář neví.

Odpověď na žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou obdržel...

Odpověď na žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou obdržel Josef Vacek od prezidentské kanceláře.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve vyjádření pro server Lidovky.cz vyloučil, že by Zeman dopis nedostal. „Byl zaslán diplomatickou cestou, jak už ostatně potvrdilo velvyslanectví USA. Je zcela irelevantní, zda šlo o diplomatický dopis, přípis, telegram nebo diplomatické písemné sdělení,“ napsal v SMS zprávě.

„Nemáme informace. Kdyby ano, nezveřejníme je“

Odpověď Václava Pelikána, ředitele Odboru legislavity a práva KPR, podle jeho slov neobsahuje tvrzení, že současný prezident dopis od Trumpa neobdržel.

„Takto zásadní prezidentskou korespondencí v rámci KPR disponuje omezený okruh osob,“ dodal posléze Ovčáček se slovy, že Pelikánovo vyjádření není v rozporu s tím jeho. Podobně svou odpověď Josefu Vackovi vysvětloval i Václav Pelikán.

Miloš Zeman v TOP hotelu Praha po vítězství v druhém kole prezidentské volby.
Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému.

„V dopise je pouze uvedeno, že kromě poskytnutých informací nedisponujeme žádnou další informací o vzájemné korespondenci obou státníků. I v případě, že bychom měli informace o dopisech D. Trumpa panu prezidentovi, neposkytli bychom je, neboť žádost o takové informace překračuje rámec zákona o svobodném přístupu k informacím,“ sdělil serveru Lidovky.cz ředitel právního odboru Hradu.

Ovčáček už dříve uvedl, že se jedná o „osobní dopis, který není určen ke zveřejnění“. A to i přesto, že prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz koncem loňského srpna uvedl, že by nebyl proti, kdyby ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák vydal dopis novinářům.

„Je mi líto“

Jindrák posléze zaslal redakci Blesk.cz pouze výňatek korespondence, podle něhož se Trump Zemanovi přímo neomlouvá. „V diplomatické korespondenci tohoto typu nebývá zvykem zveřejňovat originální texty tak, jak byly druhé straně předány,“ vysvětloval Jindrák, proč písemnost neposkytl celou.

„Je mi líto, že jsme se nemohli setkat v dubnu, kdy jste plánoval cestu do Spojených států,“ citoval server slova z dopisu amerického prezidenta. Velvyslanectví USA nechtělo autentičnost citovaných vět z důvodu diplomatických konvencí komentovat.

Pražský hrad oznámil pozvání od Donalda Trumpa k návštěvě Bílého domu už předloni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka pozval Zemana v telefonickém rozhovoru.

Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru. Velvyslanec v USA a bývalý Zemanův šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček později řekl, že se schůzka odloží a jedná se o novém termínu.

opa, rsaRobert Sattler

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?