Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

On-line šmejdi okrádají důchodce. Podvodníci zamířili na internet

Důchodce. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Podvodníci, kteří nabízejí seniorům zboží a nevýhodné smlouvy, čím dál více využívají internet. Kontaktují starší lidi pomocí inzerátů, nevyžádaných e-mailů a sociálních sítí. Novinářům to ve čtvrtek řekla Šárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu. Elektronickou poštu od podvodníka podle ní obdržely letos tři čtvrtiny Čechů.

Podle Soudkové se internetové nabídky týkají předraženého zboží a smlouvy se uzavírají často telefonicky pod nátlakem. Roste prý také počet citového vydírání prostřednictvím seznamek a sociálních sítí. Podvodníci pod smyšlenou identitou navážou s obětí důvěrný vztah a pak se snaží například vylákat peníze na léčbu vážné nemoci.´Rozmáhá se prý také citové vydírání.

Starších lidí na síti přibývá

Podle neziskové organizace Život 90, která poskytuje služby a pomoc seniorům, jsou terčem podvodu ročně tisíce seniorů a jejich počet prý strmě roste. Ředitel společnosti Jan Lorman uvedl, že zhruba každý druhý senior používá e-mail a pravidelně hledá informace na internetu.

ČTĚTE TAKÉ

„Praktiky on-line šmejdů jsou velmi důmyslné a kromě nabídky předraženého zboží je ohrožují předlužením, citovým vydíráním či zcizením osobního majetku včetně vytunelováním bankovních účtů,“ dodala Soudková.

Předváděčky jsou zde pořád

Označení „šmejdi“ se dostalo do podvědomí lidí prostřednictvím filmového dokumentu se stejným názvem od režisérky Sylvie Dymákové z roku 2013, která snímkem upozornila na nekalé praktiky společností pořádajících předváděcí akce zboží pro seniory.

Podvodné aktivity na webových seznamkách lze prý zahrnout pod organizovaný zločin. Ministerstvo vnitra před vzrůstající elektronickou kriminalitou varuje v koncepci pro boj s organizovaným zločinem, kterou ve středu schválila vláda. Soudková uvedla, že na českém internetu působí například nigerijské gangy.

Aktualizovat antivir

Podle ní tradiční předváděčky nemizí, podvodníci ale změnili taktiku a přesouvají se na internet. Odborníci radí, aby lidé nereagovali na nevyžádané nabídky a rozhodně neuzavírali jakékoliv smlouvy telefonicky. Ústní smlouvy jsou podle nich velmi nebezpečné, protože souhlas může být vynucený a kupující nemusí ve skutečnosti sám za sebe souhlasit.

Senioři mají také často starší počítače, které dostanou je od mladší generace. Ty jsou hůře zabezpečené zastaralým programovým vybavením. Soudková k zabezpečení počítačů radí, aby senioři hlídali aktualizaci ochranných programů, kterými nejsou jen antiviry, ale také software zaměřený na nevyžádanou poštu a podvodné webové stránky.

Důležitá jsou podle ní také bezpečná hesla, která by neměla být jednoduchá a uživatel by měl pro každý účet používat jinou šifru. Problém podle odborníku také spočívá v tom, že se podvedení senioři často stydí s okradením svěřit i svým blízkým. Lorman uvedl, že se lze obrátit na telefonní linku 800 157 157 a prevenci se věnuje také web www.digitalnigramotnost.cz.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...