Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet nakažených koronavirem v Česku vzrostl na 12. Itálie mezitím hlásí dalších 41 mrtvých a skoro 800 infikovaných

Česko

  7:38aktualizováno  16:50
Praha - Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na dvanáct. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, oba přijeli z Itálie. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Záchranář u Nemocnice Na Bulovce. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že v Passo Tonale se nakazili tři z 12 nemocných v ČR, nedoporučuje tam proto cestovat.

„Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit,“ uvedl Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů.

Dva nové případy jsou kontakty dříve nakažených. „V jednom případě se jedná o blízký rodinný kontakt prvního případu z Ústí nad Labem. Pacientka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Ve čtvrtek byl také dle předpokladů potvrzen koronavirus u muže z Prahy, který je blízkým rodinným příslušníkem ženy, u které byl koronavirus potvrzen včera (ve středu).

Oba jsou v izolaci v Nemocnici Na Bulovce,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Bulovka na Twitteru odpoledne informovala, že jedna z nakažených je z Masarykovy nemocnice převážena na její infekční kliniku.

První případ ve skupině lidí z Děčína, se potvrdil v neděli. Ve stejném hotelu v italském regionu Veneto (Benátsko) bydlelo několik českých rodin. Nakažených je z nich pět, tři muži a dvě ženy. Další členové těchto rodin jsou v domácích karanténách. Čtyři z pěti těchto nemocných jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

První diagnostikovaný muž byl už v neděli převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. Tam je osm pacientů, dalšími jsou pedagog z České zemědělské univerzity, který byl v Udine, dvě zahraniční turistky - studentky z Milána a ve středu přibyla žena z Prahy 6, která ale pobývala v Passo Tonale v oblasti Trentina, kterou dříve úřady za rizikový nepovažovaly. Nově není testování omezeno na zasažené regiony, rozhodovat budou lékaři a hygienici.

Pozitivní testy vyšly také u muže italské národnosti a Čecha, oba přijeli z Itálie. Čech pobýval v Passo Tonale. Oba dva jsou také izolováni v Nemocnici Na Bulovce. „Pražská hygienická stanice nyní provádí epidemiologické šetření a vyhledává všechny osoby, se kterými přišli dotyční do kontaktu,“ dodala mluvčí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat