Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Onderka v Brně vyhrál, primátorské křeslo ale jisté nemá

Roman Onderka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka | foto: Lidové noviny

BRNO Strany v Brně se po komunálních volbách drží navzájem v šachu. A dokonce ani primátor Roman Onderka (ČSSD), který stranu dovedl k přesvědčivému vítězství, křeslo jisté nemá. Stále může vzniknout koalice "proti ČSSD". A politici o ní jednají.

Silnou roli mají členové ODS. Ti poprvé v historii strany v Brně komunální volby nevyhráli, prohráli je také ve většině městských částí. Přesto mají šanci: mohou uzavřít "velkou" koalici s ČSSD. V té by sice sociální demokraté měli většinu, ale ve dvou se lépe rozdělují úkoly a také je pro její členy k dispozici více míst ve vedení městských podniků.

To může být ve chvíli, kdy straníci přijdou o křesla v městských částech, důležitý fakt. Jenže ODS má také tragické zkušenosti ze spojenectví s ČSSD ve vedení Jihomoravského kraje, které letos v červnu vypověděla, protože ji ČSSD "válcovala".

ODS může také uzavřít spojenectví s TOP 09 a lidovci. A o něm nyní horečně jedná. "Pro ODS je to šance, jak získat post brněnského primátora, v její situaci významný signál pro celou republiku a překvapivý krok, troška světla v tunelu," prozradil jeden z účastníků koaličních jednání.

Oficiálně mluvit nemůže, ODS zakázala svým členům vyjádření. Před čtyřmi lety se i výrok jednoho z brněnských občanských demokratů o obsazování postu primátora podílel na tom, že ODS (ač vítěz voleb) skončila na čtyři roky v opozici.

Těsná většina

Spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL má však nevýhodu: mělo by mezi 55 zastupiteli jen těsnou nadpoloviční většinu 29 hlasů. A protože zastupitelstva musí svá usnesení odsouhlasit nadpoloviční většinou všech hlasů, jakákoli nemoc či nepřítomnost by koalici mohla ochromit. Navíc někteří členové ODS naznačují, že je pro ně TOP 09 "nečitelná".

Teoreticky připadá v úvahu i spojení ČSSD s TOP 09, které by mělo 28 hlasů, případně i s lidovci pak 34 hlasů. To je ale až další v úvahu po velké koalici a propojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Stranou vyjednávání stojí komunisté, s nimiž se nikdo spojit nechce, a také zelení. Ti mají tři mandáty a v Brně se dlouhodobě staví proti ODS, s níž by tak do spolupráce nešli. Na druhou stranu (byť spíše neoficiálně) další spolupráci s nimi kritizují i lidovci.

Velká koalice má ještě další bariéru - osobu Romana Onderky. Ten je pro mnoho občanských demokratů nepřijatelný. Může nastat situace, kdy ČSSD nabídne jiného kandidáta nebo by byla ochotna primátora "pustit" ODS s tím, že by měla většinu v městské radě.

Pak by ale primátor byl loutkou v rukou ČSSD. Onderka se navíc cítí silný a jeho odstavení by rozvířilo další problémy uvnitř ČSSD. A oslabilo jeho případnou situaci v případě, že by kandidoval na předsedu strany.

Vyjednávání se dnes potáhnou do nočních hodin, večer zasedne například městský výbor ČSSD. Ten musí řešit nejen situaci v Zastupitelstvu města Brna, ale také v městských částech.

Budoucí spojenectví totiž mohou být navzájem provázaná - pokud by například vznikla na celoměstské úrovni koalice ČSSD a ODS, může to ovlivnit například stav v sedmdesátitisícové městské části Brno-střed. Tam ODS zvítězila doslova o jednotlivé hlasy, má tak stejně zastupitelů jako ČSSD. A budou těžko jednat, kdo čtvrť povede.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...