Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ondráček k trestnímu činu hanobení prezidenta: Když to nejde po dobrém, musí být mantinely

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček je autorem návrhu na obnovu paragrafu o hanobení prezidenta. „Společnost hrubne. Bez vulgarit a urážek se nedokáže vyjadřovat. To není cesta,“ vysvětluje Ondráček, proč tento krok s kolegy podnikli. Podle předneseného návrhu by pachateli hrozilo až roční vězení.

Lidovky.cz: Proč společně s dalšími poslanci prosazujete zavedení trestní odpovědnosti za hanobení hlavy státu?
Sledujeme, jak společnost celkově hrubne. Bez vulgarit a urážek jako kdybychom se nedokázali vyjadřovat. Myslím si, že to není cesta. A když to nejde po dobrém a lidé nechtějí pochopit, že se dá komunikovat, aniž bychom se vzájemně uráželi, tak musí být nastavené mantinely. Třeba u soudců už něco takového existuje.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Existuje trestný čin pohrdání soudem. Pokud se u soudu chováte tak, jak byste neměl, tak na vás sankce dopadne. Když to může fungovat u soudů a lidé ví, že pohrdání soudem není správné, tak to může fungovat i v případě prezidenta. Vláda navíc předkládá úpravu zákona o přestupcích, kde se chrání úředníci a lidé pracující pro stát. Proto by se měl zvláštně chránit i nejvyšší ústavní činitel, kterým je prezident.

Lidovky.cz: Máte pocit, že současná hlava státu čelí urážkám častěji než v minulosti?
Pokud to vztáhnu na současného prezidenta Miloše Zemana, s nímž v mnoha ohledech sice bytostně nesouhlasím, ale pořád je to pro mě prezident České republiky, tak se k němu podle toho musím chovat. Startovacím impulsem k návrhu byly rozhovory s lidmi ze zahraničí, kteří o Česku něco vědí. Zpravidla mi řeknou, že sice ví, že jsme národ švejků a kašpárků, kteří si ze všeho dělají srandu, ale že už se z nás stávají křupani. Když se podívám na západní demokracie, tak třeba ochrany amerického prezidenta či krále či královny prostě existují. Lidi vnímají, že přestože mají demokracii, tak jsou v tomto ohledu omezeni.

Návrh 64 poslanců, že by za urážku prezidenta mohl hrozit až rok vězení.
Návrh 64 poslanců, že by za urážku prezidenta mohl hrozit až rok vězení.

Lidovky.cz: Není roční trest za hanobení hlavy státu, tedy pokud někde něco prohlásíte na adresu prezidenta, přeci jen příliš přísný?
A co byste chtěl? Deset ran na záda? V trestním právu je to nejnižší možná trestní sazba. Smyslem není někoho trestat, ale formou generální prevence odradit lidi, aby to nedělali.

Miloš Zeman v pivovaru Radegast

Lidovky.cz: Vždyť ale právě prezident Miloš Zeman proslul vulgárními slovy pronesenými v přímém přenosu Českého rozhlasu. Nebylo by naopak vhodné zavést větší odpovědnost prezidenta?
Zákony se nemají psát kvůli konkrétnímu člověku jako například kvůli Miloši Zemanovi a ministru (Andreji) Babišovi. Pokud jsou lidé nespokojeni s prezidentem Zemanem, mají svaté právo mu za rok ve volbách říci, že jejich hlas nedostane, protože chtějí někoho, kdo se bude vyjadřovat kultivovaně.

Lidovky.cz: Zpřísnění odpovědnosti prezidenta byste ale přeci mohli iniciatiovat?
To byste musel změnit Ústavu. Prezident je vyjmut z trestněprávní i hmotněprávní odpovědnosti. To znamená, že je nestíhatelný ani mu nemůže být sděleno obvinění z trestného činu. To by se muselo nejprvě zrušit, což by byl opravdu hluboký zásah do ústavního pořádku. Dostal byste se někam, kde Česká republika ještě nikdy nebyla. Všechny Ústavy od 1. republiky tuto výsadu obsahovaly. Není to ale přeci o tom, že když teď máme hrubiána na Hradě, že kvůli němu budeme vymýšlet zákon. Po něm může totiž přijít prezident s kultivovaným projevem.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...