6. března 2018 14:21, aktualizováno  16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ondráček rezignoval z čela sněmovní komise. Neodstupuji kvůli pár křiklounům, řekl komunista

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uspořádal debatu s občany v husitském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uspořádal debatu s občany v husitském... | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pravici nazval v projevu ve sněmovně demokratickou žumpou.

Ondráček uvedl, že neodstupuje kvůli „pár křiklounům“ v ulicích, jak nazval pondělní protestní demonstrace tisíců lidí v některých městech proti jeho pátečnímu zvolení. Krok zdůvodnil svou bezpečnostní a bezpečností své rodiny.

Pravici Ondráček nařkl z toho, že její pojetí demokracie znamená, že on, jeho rodina i děti čelí silnému mediálnímu tlaku. Zvažoval prý, že požádá o policejní ochranu.

ODS už před Ondráčkovým vystoupením navrhla zařadit na program nynější schůze bod o odvolání Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kritici Ondráčkovi vyčítají, že před listopadem 1989 zasahoval jako člen pohotovostního pluku proti protirežimním demonstracím. Jako člen pohotovostního pluku zakročil proti demonstrantům v lednu 1989 během takzv. Palachova týdne.

Další z mnoha transparentů a hesel na Václavském náměstí.
Spodní část Václavského náměstí se plní.

„Pevně věřím, že přesvědčíme většinu sněmovny a sněmovna napraví chybný krok, který v pátek udělala,“ narážel předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na fakt, že v pátek poslanci Ondráčka zvolili o jeden hlas.

Ondráčkovo zvolení do čela komise vyvolalo vlnu nevole, v pondělí v některých městech protestovaly tisíce lidí. Páteční volba vyvolala i spory politiků o to, kdo za zvolení Ondráčka může. Část poslanců hnutí ANO, které s komunisty vyjednává o podpoře vlády, vyjadřovalo v pátek Ondráčkovi podporu, když ale o víkendu předseda ANO Andrej Babiš napsal, že si Ondráčka v čele komise nepřeje, byli v úterý připraveni hlasovat pro Ondráčkovo odvolání.

ČTK