Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ondráš nebral jen bohatým, tvrdí publicista

Česko

OSTRAVA Život legendárního zbojníka Ondráše, který žil ve Slezsku na přelomu 17. a 18. století, zachycuje nová kniha kopřivnického publicisty Jiřího Tichánka. Autor při její přípravě dokonce objevil i Ondrášovu valašku, které se zmocnil jeho druh Juráš a legendárního zbojníka jí v roce 1715 zabil.

Lidé prý udělali z Ondráše po jeho tragické smrti hrdinu, který bohatým bral a chudým dával. „Ve skutečnosti ale zbojník se svou skupinou často bral i těm chudším,“ řekl Tichánek. „Čechy mají svého Kozinu, Slovensko Jánošíka, my Ondráše. Doposud se o něm ale psaly pověsti a pohádky, nikdo se nezabýval historickou skutečností. Proto jsem pátral v archivech a hledal skutečného Ondráše,“ řekl autor knihy nazvané Ondráš - po stopách legendárního zbojníka.

Podklady pro svou knihu sbíral Tichánek tři až čtyři roky a podle něj to byla mnohdy přímo detektivní práce. O Ondráši Fucimanovi se totiž dochovalo po zhruba 290 letech od jeho smrti velmi málo. „Zásadní informace jsem objevil v polském Těšíně, kde jsou například uchovány zápisy výpovědí zajatých zbojníků, kteří byli vyslýcháni i mučeni,“ upřesnil autor. V Těšíně se dochoval také obraz, který zachycuje Ondrášovo zabití jeho druhem, zbojníkem Jurášem, či Ondrášova prachovnice - kožený sáček na střelný prach, nebo dobový vývěsní štít ze dřeva, který visel na janovické hospodě postavené na místě Ondrášova rodiště.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: