Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Petiční stan od Úřadu vlády je zpět, jen o pár metrů vedle. Poradila to policie

Česko

  12:08
Petiční stánek protivládního aktivisty Ondřeje Thora opět stojí před Úřadem vlády na pražském Klárově. Policie ho ve čtvrtek z důvodů opravy barokní zdi u budovy vyklidila, aktivisté ho ale odpoledne opět postavili, jen na druhé straně ulice. Poradila jim to přitom právě policie, potvrdil iDNES.cz mluvčí Richard Hrdina.

„Nevidím v tom problém. Jen jsme jim řekli, aby šli své petiční právo uplatňovat jinam. Šlo nám o vyklizení místa u barokní zdi,“ komentoval pro redakci Hrdina.

Podle zpravodajky iDNES.cz se v pátek dopoledne naproti Úřadu vlády ČR na rohu ulice U Bruských kasáren nacházel pouze jediný stánek. Vevnitř na zemi ležely kartony a spacák. Přítomný byl jediný aktivista, který se představil jako Gabriel. Thor na místě nebyl.

„Přesunuli nás, tak tu budeme dál zůstávat, dokud tahle vláda nepodá demisi. Rozšiřovat to o víc stánků už neplánujeme, takhle prý splňujeme normy,“ vyjádřil se aktivista. Policie podle něj ke stánku dopoledne dorazila, protože ho chtěla zkontrolovat. Žádný problém ale neshledala.

Policisté původně rozsáhlý kemp protivládních aktivistů v čele s Ondřejem Thorem, který žádal demisi vlády před budovou více než rok, vyklidili ve čtvrtek, a to z důvodu plánované opravy opěrných zdí nedaleké Kramářovy vily. Místo už ve středu ohradila Technická správa komunikací.

„Po opakovaných výzvách a neuposlechnutí výzvy k opuštění prostoru policisté zajistili dva muže a předvedli je na místní příslušné oddělení policie,“ uvedli na sociální síti X policisté ve čtvrtek ráno. Jedním z mužů byl právě Thor.

Podle vedoucí Úřadu vlády Jany Kotalíkové si byli všichni obyvatelé stanového kempu dobře vědomi toho, že budou muset již natrvalo prostor opustit. „Včera pan Thor obdržel rozhodnutí o záboru s tím, že musí místo vyklidit a opustit. To se nestalo ani dnes (ve čtvrtek) ráno, byli jsme tak nuceni požádat Policii ČR o součinnost,“ oznámila Kotalíková.

Thor se domnívá, že oprava zdi je jen záminkou pro ukončení jeho aktivit. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská to odmítá, situaci nicméně označuje za zneužití zastaralého petičního zákona. Petiční stánek totiž podle petičního zákona nepotřebuje žádné povolení.

Aktivista se už dříve vyjádřil, že místo neopustí, dokud vláda Petra Fialy (ODS) nepodá demisi. Kolem jeho původního přístřešku postupně vyrostly další stany, které při svých akcích využívali protivládní demonstranti.

Úřad Prahy 1 v minulosti zahájil kvůli odstranění tábora správní řízení o neoprávněném užívání komunikace, které Thor napadl námitkou podjatosti proti Praze 1 a magistrátu. Nyní se podle posledních informací čeká na vyjádření ministerstva dopravy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!