Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Thorův „kemp“ před Úřadem vlády je za plotem. Přijela policie a odtahovka

Česko

  19:50
Spor o „petiční stánek“ před Úřadem vlády pokračuje. Aktivista Ondřej Thor totiž stále odmítá opustit svůj kemp, který má být nyní vyklizen z důvodů opravy barokní zdi u úřadu. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská situaci označila za zneužití zastaralého petičního zákona. Thor však stále odmítá místo opustit a vyhlíží demisi vlády. Na místo dorazila také odtahová služba a městská policie.

Podle dostupných informací nebylo místo vyklizeno ani ve večerních hodinách. Policie u daného místa nezasahovala, pouze monitorovala situaci kvůli pravidelné propalestinské demonstraci na protější straně silnice. Aktivista i večer na místě pobýval a na mobilní telefon si natáčel nedaleký protest. Před úřadem vlády chce zůstat do demise vlády, prostor nevyklidí, řekl novinářům. Chystaný stavební zábor na místě jeho přístřešku je podle něj protiústavní.

V odpoledních hodinách odtahová služba odvezla vrak auta, který vedle stánku stál, asistovat na místo přijela také městská policie. „Městská policie byla na místě pouze proto, aby odstranila z vozidla botičku a vozidlo mohlo být odtaženo,“ sdělila mluvčí Irena Seifertová.

Ke „kempu“ se sešly podpořit aktivistu Ondřeje Thora asi tři desítky jeho příznivců. Za zvuku bubnu se lidé snažili vyjádřit nesouhlas se středečním zahájení rekonstrukce zdi, kvůli kterému se aktivista musí vystěhovat.

Několik stanů, které aktivista Ondřej Thor považuje za součást „petičního stánku“, totiž ve středu kvůli plánované rekonstrukci zablokovali pracovníci Technické správy komunikací (TSK) ploty. „To, co je obklopené plotem, je regulérní staveniště. Ta oblast musí být připravena pro stavbu, která začne bezprostředně a právě proto musí pan Thor prostor vyklidit,“ komentovala situaci pro iDNES.cz starostka Radoměřská.

Zároveň odmítla Thorovy výroky, že je oprava zdi jen záminkou k likvidaci jeho stánku. „Každému, kdo tu zeď vidí je jasné, že potřebuje opravu. Jsem velmi nešťastná, že někdo jako pan Thor tímhle způsobem zneužívá petiční zákon. Tohle zneužívání je daleko za hranicí zákona,“ dodává Radoměřská a zmiňuje, že celý zákon by i kvůli lidem jako je Ondřej Thor potřeboval zpřesnit.

„Celý ten dlouhodobý proces je ukázka toho, že demokracie je benevolentní i k těm, co ji zneužívají,“ dodala.

Podle mluvčí Úřadu vlády Lucie Ješátkové požádal úřad příslušné instituce o zajištění záboru kvůli opravě opěrných zdí Kramářovy vily. „V minulých dnech nám bylo ve velmi krátkém čase vyhověno ze strany TSK a dalších institucí. V těchto hodinách dostal pan Thor, který na místě od loňského roku kempuje, rozhodnutí o záboru s tím, že musí místo vyklidit a opustit,“ informuje mluvčí.

Vedouví Úřadu vlády Jana Kotalíková pro iDNES.cz doplnila, že úřad provádí procesní kroky k tomu, aby mohlo dojít k záboru celého úseku, o který dříve požádal.

„Pan Thor byl informován o rozhodnutí o záboru, tudíž očekáváme, že místo co nejdříve vyklidí. Vzhledem k havarijnímu stavu opěrných zdí by totiž sám mohl být ohrožen na zdraví. Chci také znovu poděkovat za rychlost, s jakou byla žádost ze strany TSK vyřízena,“ doplňuje Kotalíková.

Aktivista Thor považuje kroky úředníků jen za prostředek vlády, která ho chce od svého sídla dostat pryč. „Zábor je v kolizi s petičním stánkem. Tato okupační a zkorumpovaná vláda nemá na to právo, jednají prostřednictvím trestně stíhané Prahy 1, která nemá žádné podklady na opravu barokní zdi od památkářů. Prostor neopustím, budu tady do demise a zůstanu zde za jakýchkoliv podmínek,“ prohlásil aktivista.

Thor se proti první úřední výzvě k vyklizení svého „petičního stánku“ bránil námitkou pro podjatost Prahy 1 při rozhodování ve své věci. Jeho stížnost ohledně podjatosti Prahy 1, ale magistrát zamítl a nyní je celý spor u ministerstva dopravy, které se podle starostky Radoměřské nevyjádřilo.

Aktivista mezitím oslavil již více než rok od chvíle, kdy se před Úřad vlády vydal. Požadoval od začátku demisi vlády a 200 milionů korun na stavbu volnočasového centra v Ústí nad Labem, odkud pochází. Svůj přístřešek označil za petiční stánek, který podle zákona nepotřebuje povolení. To později potvrdilo také ministerstvo vnitra, stánek se však postupem času změnil spíše na „brloh“, v jehož těsném okolí je nepořádek a smrad.

Nyní jednatřicetiletý Thor vystudoval obor Strojírenství a počítačová podpora konstrukce na Střední průmyslové škole v Resslově ulici. Více než deset let byl dobrovolníkem a dokonce získal Cenu Ď, která je určena „dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot“.

Stál například za iniciativou šití roušek při první vlně koronaviru, založil také skupinu, která čistila město od odpadků. Mimo to pracoval jako asistent ředitelky v ústeckém dobrovolnickém centru.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...