Volby do Evropského parlamentu 2019.

Eurovolby 2019

Sledujte živě

Zobraz jen:
01:32
Vážení čtenáři, děkujeme vám za přízeň a tímto náš on-line přenos z voleb do Evropského parlamentu ukončujeme. Přejeme vám příjemný zbytek večera.
01:29
Rozhovor s Alexandrem Vondrou: Krvácí mi srdce, když vidím pokusy o asistovanou sebevraždu EU, říká Vondra po zvolení Více čtěte zde.
Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Jan Zátorský, MAFRA
01:26
ČR zaznamenala nejvyšší dosavadní účast, přesto je stále jedna z nejnižších
26.května 2019 v 23:41, příspěvek archivován: 27.května 2019 v 01:28

Nejvyšší účast v evropských volbách od vstupu ČR do Evropské unie! Je to stále jedno z nejnižších čísel v Evropě, ale nárůst +10.5% je slibný příslib do budoucna. Evropa je náš domov a musíme se o něj umět starat!

01:24
Z větších stran by měli v letošních eurovolbách vydělat asi jen Piráti a ODS. Ostatní strany dostanou od státu méně peněz za hlasy, než daly na kampaň.
01:23
Andrej Babiš na Twitteru:
27.května 2019 v 01:09, příspěvek archivován: 27.května 2019 v 01:23

Díky moc všem, kteří jste nás volili Ano, i vám, co jste tady

01:01
Rozhovor s politologem Janem Hezmannem:
Co je podle Vás hlavní příčinou proměny Evropského parlamentu po víkendových eurovolbách? Změna Evropského parlamentu má podle mne dvě příčiny: dlouhodobější oslabování tradičních politických proudů, konkrétně křesťansko-demokratického a socialistického a vzestup podpory silně eurokritických a nacionalistických stran. Důsledkem je nejen ztráta absolutní většiny "koalice" frakcí EPP a S&D, ale také velká roztříštěnost Evropského parlamentu. Prosazování nové legislativy bude tedy v novém složení daleko obtížnější.
Zaznamenali jsme oproti minulým letům nezvykle vysokou volební účast. Jací voliči se letos aktivizovali? Především ti politicky zainteresovanější, vzdělanější voliči, hlavně ti z měst. Zajímavé je, že to nebyli do takové míry mladí, jak jsem čekal - i proto neobsadili druhou příčku Piráti, ale "tradiční" ODS.
Co znamená výsledek evropských voleb pro naši domácí politiku? Na tuzemské politické scéně si skoro všechny parlamentní subjekty budou výsledky vykládat jako své vítězství - tedy kromě ČSSD. Opozice bude zdůrazňovat, že koalice rozšířená o KSČM získala jen asi třetinu hlasů, zatímco opozice skoro polovinu. Na druhé straně vítěz určitě bude připomínat, že má skoro o polovinu hlasů víc než druhá nejsilnější strana. Ve skutečnosti se ale podle mne nic zásadního nestane, protože opozice zatím není schopna zásadní společné akce - ani vyslovení nedůvěry vládě, natož pak vyvolání předčasných voleb.
00:59
ANO získalo procentuálně nejvíce hlasů ve Sloupně na Havlíčkobrodsku, ODS ve Staňkovicích na Litoměřicku, Piráti v Bratronicích na Strakonicku.
00:58
Výsledky eurovoleb v ČR nepřekvapily, pro ČSSD jsou debaklem, shodli se politologové. Vítězné ANO podle nich nedokázalo přesvědčit všechny své voliče.
00:57
Nejvyšší účast ve volbách do EP byla v Čilé na Rokycansku, hlasovalo 90 procent voličů. Jen 8,63 procenta voličů odevzdalo hlas ve Vřesové na Sokolovsku.
00:52
Daniel Herman za lidovce:
26.května 2019 v 23:46, příspěvek archivován: 27.května 2019 v 00:56

Děkuji všem voličům KDU-ČSL i za preferenční hlasy pro mne. Těší mě zvolení dvou našich europoslanců a T. Zdechovskému i M. Šojdrové gratuluji. Mám dobrý pocit i z toho, že EPP zůstává nejsilnější frakcí EP a pevně věřím, že se podaří i nadále držet zdravou proevropskou linii.

00:50
Velká Británie: Po vyhlášení výsledků v polovině regionů získala Strana pro brexit 15 křesel do EP. Liberální demokraté ovládli Londýn a jsou zatím před labouristy.
00:38
Ve volebním týmu ANO panuje po zveřejnění výsledků spokojenost. Ještě v průběhu večera bylo znát, že Babišovi spolupracovníci mají obavu zejména z toho, že je Piráti výsledkově doženou či předeženou. "Je to dobré, nikdo si netipoval víc než šest mandátů, které jsme nakonec získali," uvedl jeden ze členů volebního týmu. Předvýsledková nervozita pramenila i z nejistoty, co s volbami provedou nedávné protibabišovské demonstrace na Staroměstském a Václavském náměstí. Vítězství a zisk šesti euromandátů v tomto směru povolební atmosféru v hnutí ANO okysličilo, komentuje z místa reportér LN Ondřej Koutník.
Hnutí ANO oslavuje výsledky eurovoleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Ladislav Křivan, MAFRA
00:37
Končící europoslanec ČSSD Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post eurokomisařky Jourovou. Důvody sdělí straníkům.
00:37
Věra Jourová je podle Babiše kandidátkou hnutí ANO na eurokomisařku za Česko. O nominaci se bude ještě vyjednávat ve vládě s koaliční ČSSD.
Eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
00:31
Babiš řekl, že výsledek považuje za úspěch, protože proti hnutí "jela intenzivní kampaň". "Těch mýtusů, co na nás bylo použito," kritizoval. Zmínil, že řada kritických informací se objevila v médiích i v první den hlasování. Všichni političtí konkurenti podle šéfa ANO pracovali s "antibabišem" a mrzí ho, že s tím nepřestali ani po vyhlášení výsledků.
Tisková konference hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
00:28
ODS obhájila pozici nejsilnější opoziční strany, reagoval na druhé místo ve víkendových Evropských volbách a zisk čtyř mandátů lídr občanských demokratů Jan Zahradil v rozjásaném volebním štábu. Podle předsedy Petra Fialy dali voliči najevo nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Země má naději na změnu," uvedl při vyhlášení výsledků. ODS podle něj splnila svoje předsevzetí a dalším cílem je pro ni vítězství ve sněmovních volbách.
Předseda ODS Petr Fiala (vlevo) a lídr kandidátky Jan Zahradil vystoupili na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
00:26
Spojenci pro Evropu - STAN, TOP 09 a Zelení budou do krajských a senátních voleb hledat další formu spolupráce. Výsledek voleb je výzva, řekl Pospíšil.
Jiří Pospíšil čeká na výsledky eurovoleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Michal Sváček, MAFRA
00:21
KAMBERSKÝ: Babiš dominuje české politice právě pět let. Vlevo ouhor, vpravo hrozba Více ZDE.
Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
00:17
Bublinky ve skle
Piráti udělali další krok na své politické pouti. Mladá strana se poprvé v historii dostala do Evropského parlamentu a její členové to mohutně oslavovali. Krátce po oznámení výsledků začalo ve štábu Pirátů bouchat otevírané šampaňské. Lidé se objímali a vzduchem létaly gratulace novopečeným europoslancům. Viditelně rozradostnění členové štábu posedávali na schodech do budovy, popíjeli a kouřili. "Pusťte nás na ně!" ozývalo se sporadicky heslo z minulých voleb do sněmovny. Přesto se ozývaly i kritické hlasy, které upozorňovaly, že strana si původně vytkla za cíl získat čtyři mandáty proti skutečným třem. Z místa referuje zpravodaj LN Tomáš Tománek.
Piráti se radují z výsledků eurovoleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Dan Materna, MAFRA
00:15
Babiš označil vítězství ANO ve volbách za skvělý výsledek. Proti hnutí byla v poslední době vedena intenzivní a sprostá kampaň, řekl premiér.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš a kandidátky Dita Charanzová (vpravo) a Martina Dlabajová (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK