Hlasování o nedůvěře vládě

Sledujte živě

04:32
Vážení čtenáři, končíme nás online přenos ze zasedání sněmovny. Děkujeme za pozornost.
04:30
Zasedání sněmovny začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.
04:28
Proti nedůvěře vládě bylo 85 poslanců ANO a ČSSD, 12 poslanců KSČM se hlasování zdrželo. Pro návrh zvedlo ruku 85 opozičních poslanců; 18 nehlasovalo.
04:09
Odhlasováno. Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout vládu ANO a ČSSD, i díky KSČM.
02:30
Místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová ji následně označila za vrchol arogance. "Nejen, že je arogantní, ona je i hloupá, protože ty věci, které tady říká, nejsou pravdivé," prohlásila Černochová. Ministryně se zastal její stranický šéf Jan Hamáček. "Oslovit nebo označit někoho za hloupého, označit někoho, že lže, to já pokládám za čárou," uvedl.
02:27
Vlnu nesouhlasu z řad opozice vyvolala ministryně Maláčová mimo jiné přisvojením si zásluh o zvýšení důchodů a rodičovského příspěvku od příštího roku. "Nikdo jiný si na situaci rodin s malými dětmi a na navyšování rodičovského příspěvku kromě sociální demokracie po celou dobu nevzpomněl," uvedla Maláčová.
02:25
Sněmovna ani po 15 hodinách jednání o nedůvěře vládě nedospěla k hlasování. O největší rozruch se v nočním čase postarala ministryně Maláčová.
02:18
Do debaty je v tuto chvíli přihlášeno ještě sedm poslanců. Hlasovat o důvěře vládě se tak bude patrně mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Tedy za předpokladu, že se nebudou hlásit další poslanci. Nyní vystupuje poslanec Václav Klaus mladší. Vychvaluje cíle svého nového hnutí Trikolóra.
02:14
Následně vystupující poslanec za ANO Milan Hnilička vyčetl Jakubu Jandovi jeho argumentaci. Není podle něj pravdivá. „Už to zkrátím, stejně to nikdo neposlouchá,“ povzdechl si v jednu chvíli Hnilička.
02:10
Ministr školství Robert Plaga (ANO) se pustil do obhajoby vlády v oblasti sportu. Vypočítal, o kolik více peněz jde na různé programy na podporu sportu. „Grilujme vládu, ale buďme fér,“ prohlásil Plaga.
01:58
Viditelně unavený premiér Andrej Babiš během vystoupení poslance Jakuba Jandy z ODS, který kritizuje vládní kroky v oblasti sportu, už neudržel otevřené oči a usíná v sedě.
01:55
Opoziční poslanci pokračují v kritice Babišovy vlády. Vyčítají jí rozhazovačnost, přebujelou byrokracii, nedodržené sliby. Na obranu vlády vystoupila ministryně financí Alena Schillerová. Premiér Babiš ji ale během projevu napomínal, aby ho zkrátila.
00:37
Nyní se jednání vrátilo do zajetých kolejí. V řádné diskusi vystupují další poslanci. Kdy se začne hlasovat, není příliš jasné. Zdá se, že to bude až hluboko v horké tropické noci.
00:22
Vystoupení ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) vyvolalo smršť faktických poznámek, v nichž se poslanci navzájem napadali. Došlo i na zpochybňování inteligence některých zákonodárců a zákonodárkyň.
00:10
Výrok č. 6.: Předseda STAN Vít Rakušan: "My tady stále slyšíme, že je to nějaká nenávistná kampaň té šílené opozice, která se prostě snaží Andreje Babiše dostat z jeho pozice. Ale my nejsme soudci, my neříkáme Andrej Babiš je vinen, nevinen. My reagujeme na zprávu, která do České republiky přišla, která je vypracována auditory, a ta nám podává nějaká objektivní, byť stále ještě předběžná, zjištění."
00:09
Výrok č. 5.: Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: "Pochopil jsem, že všichni ministři vlády České republiky dostali povinný slohový úkol, aby vystoupili na téma, jak je dobře a bude ještě líp. Chápu, samozřejmě se zájmem jsme si ty projevy vyslechli, jenom bych chtěl říct, že skutečně díky mimořádné konjunktuře, která trvá už šestým rokem, se opravdu máme dobře, nicméně tahle vláda neudělala vůbec nic proto, abychom se v budoucnu měli líp."
00:08
Výrok č. 4.: Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO): "S čím nesouhlasím, co řekl pan předseda Bartoš, je to, že to je pouze zásluha zaměstnanců, zaměstnavatelů, živnostníků. Je to nepochybně i jejich zásluha. Je to pravda a je to jejich velká zásluha, protože zde máme skutečně kvalitní firmy. Máme zde špičkové zaměstnance. Ale máme zde i fungující státní správu. A jsem bytostně přesvědčen, že je to i zásluhou vlády."
00:07
Výrok č. 3.: Předseda Pirátů Ivan Bartoš: "To, že se máme nejlépe od revoluce, i když situace mnohých lidí je stále žalostná, skutečně není díky premiérovi ani vládě Andreje Babiše. Je to díky našim občanům, kteří pracují od nevidím do nevidím, kteří se starají o své rodiny i o své seniory. Je to díky podnikatelům, kteří úspěšně a poctivě vedou své firmy, i když jim vláda tuto situaci neulehčuje a v některých případech jim i hází klacky pod nohy."
00:06
Výrok č. 2.: Předseda vlády Andrej Babiš (ANO): "Já to beru jako pokus o destabilizaci naší země. To je proti zájmům občanů naší republiky, to je proti zájmu všech. Pan p11ředseda (Petr Fiala) tady mluví za většinu občanů, nevím, jak tedy na to přišel. Nedávno jsme měli evropské volby a nemám pocit, že bychom neměli důvěru."
00:05
Výrok č. 1.: Předseda ODS Petr Fiala: "Víte, co je problém, vážené kolegyně, vážení kolegové? No právě toto je problém. Totiž že předseda vlády ani jediným svým gestem, svým chováním, svým vystupováním nedává veřejnosti, občanům, lidem, nedává nám poslancům, nedává evropským orgánům záruky, že se podvolí nezávislému šetření. Naopak dává ustavičně najevo, že on je ignoruje a bude ignorovat."