1. května 2019 9:14, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunista, který na setkání KSČM použil ‚pepřák‘ na demonstranta, spáchal přestupek

Zraněný demonstrant, který byl zasažen pepřovým sprejem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněný demonstrant, který byl zasažen pepřovým sprejem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Po celé zemi ve středu probíhaly prvomájové akce, setkání stran i demonstrace. Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze se sešli příznivci komunistů a představitelé KSČM u příležitosti Svátku práce. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří se shromáždili několik metrů za pódiem. Jeden komunista dokonce použil pepřový sprej na demonstranta, spáchal přestupek.

Po prvomájovém shromáždění KSČM se strhla slovní potyčka mezi příznivci a odpůrci komunistů. Starší muž, podle svědků sympatizant komunistů, použil vůči jednadvacetiletému demonstrantovi pepřový sprej. Policisté útočníka vzápětí po činu zadrželi. Po jeho výslechu na služebně mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že útočník se dopustil přestupku, případ proto předali ke správnímu řízení. Mladíka, kterého sprej zasáhl, ošetřili na místě záchranáři. 

Redaktorka Lidových novin, která byla přítomna na místě incidentu, zjistila, že za zranění demonstranta údajně může jeden z pořadatelů.  Server iDNES.cz píše, že útočník byl italský komunista.

Podle fotografa MF DNES a Lidových novin Michala Šuly konflikt začal tím, „že mladík propíchl balónek, který podporoval komunistickou stranu. To staršího muže rozzuřilo a uštědřil jednadvacetiletému mladíkovi několik kopanců. Do konfliktu se zapojil také další muž“. Uvedl server iDNES.cz.

Policie odvádí útočníka.

Policie odvádí útočníka.

„Názorová výměna vyústila v napadení pepřovým sprejem. Útočník, který vůči svému názorovému odpůrci použil sprej, byl policií na místě zajištěn a nyní bude podávat vysvětlení na nejbližší policejní služebně,“ uvedla po poledni Zoulová. Odpoledne upřesnila, že policisté konflikt vyhodnotili jako přestupek. „Muž byl po provedení nezbytných úkonů propuštěn z policejní služebny a věc bude řešena ve správním řízení,“ uvedla policejní mluvčí.

Přítomní novináři a fotografové zachytili ještě dalšího muže, kterého z náměstí odvádějí policisté a členové antikonfliktního týmu. Podle některých médií do mladého muže zasaženého pepřovým sprejem několikrát kopl. Policisté tento incident dále neřešili, uvedla Zoulová.

Mluvčí záchranné služby Jana Poštová řekla, že záchranáři na místě ošetřili mladého muže po zásahu sprejem. Převoz do nemocnice nebyl podle ní nutný.

Protesty i setkání stran po celé zemi

Oslavy Svátku práce se nétýkaly jen komunistů, ale i ostatní strany uspořádaly setkání svých příznivců. Lidé po celé České republice pořádali k příležitosti oslav prvního máje demonstrace, předvolební kampaně, vysokoškolský majáles i desítky slavností a dalších akcí. 

Menší prostor pro komunisty

Brněnské provomájové nepokoje

Na Zelném trhu v Brně se ve středu střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snažili blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili. Na místě byli desítky těžkooděnců a ze vzduchu hlídal situaci vrtulník. Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů byli desítky, odpůrců stovky.

Komunisté se uchýlili na náměstí Jiřího z Poděbrad kvůli rekonstrukci Křižíkovy fontány na Výstavišti, která je tradičním místem jejich setkání. S ohledem na menší prostor byl skromnější doprovodný program. Zhruba tři až čtyři stovky návštěvníků si tak k poslechu projevů a hudby dua Regent nemohly pořídit občerstvení ve stáncích KSČM, ale jedině na farmářských trzích, které otevřely opodál na obvyklém místě po straně náměstí. 

Stejně jako na Výstaviště dorazili kromě účastníků akce také lidé, kteří s ní chtěli vyjádřit nesouhlas. Přímo za pódiem komunistické akce si nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako „Česko není Rusko“ či „Hanba soudruhům“.

Policista z antikonfliktního týmu klečí u mladého muže, který dostal zásah...
Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se v Praze sešli příznivci komunistů a...

V hlavním projevu poslanec Jiří Dolejš kritizoval situaci důchodců, ocenil zaměstnance či odboráře, zastavil se i u blížících se eurovoleb. „Svátek práce má smysl, patří těm lidem, kteří poctivě pracují,“ řekl. Demonstranti mu odpověděli pokřiky „Spojenci Babiše“ či „Václav Havel“.

Prvomájové setkání si nenechal ujít poslední předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. „Na těch 97 to ještě jde,“ řekl novinářům při dotazu na to, jak se cítí. Vývoj v Česku od pádu komunismu hodnotí negativně. „Nemělo k takovému převratu dojít, byli bychom dnes dál,“ prohlásil.

Komunistického shromáždění se zúčastnili někteří kandidáti KSČM ve volbách do Evropského parlamentu a nechyběla ani bývalá poslankyně Marta Semelová.

Vstupu do Evropské unie, od kterého dnes uplynulo 15 let, naopak Jakeš nelituje, byť by se podle něj měla unie reformovat. „Myslím, že to bylo správné, že se vstoupilo do EU. Jde o to, aby EU nechala větší práva jednotlivým státům a nechtěla to dělat všechno a nařizovat za všechny,“ uvedl. K volbám do Evropského parlamentu se chystá. „Volby jsou na to, aby k nim člověk šel. Kdo nejde, tak se zříká vlivu. Pak může nadávat, ale jen na sebe,“ konstatoval.

Situaci na náměstí kontrolovali policisté včetně několika na koních a členové antikonfliktního týmu. V prvních hodinách akce ale žádnou vyhrocenější situaci řešit nemuseli, odpůrci komunistů narušovali akci jen občasnými pokřiky.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?