Střelba v novozélandských mešitách

Sledujte živě

15:12
Vážení čtenáři, server Lidovky.cz končí online reportáž a děkuje Vám za pozornost.
13:22
„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch, která si vyžádala desítky obětí na životech. Rád bych Vás ujistil, že Česká republika tento teroristický útok důrazně odsuzuje. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení," napsal prezident Miloš Zeman v kondolenci.
12:35
USA odsoudily útoky v mešitách jako krutý nenávistný čin. Prezident Donald Trump řekl, že USA stojí při Novém Zélandu.
12:18
Jeden z útočníků podle médií zřejmě obdivoval balkánské nacionalisty. Před útokem si hrál píseň oslavující Karadžiče.
12:17
Soustrast obětem dnešního útoku v mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. „Děsivé události ve (městě) Christchurch mne hluboce rozesmutnily," uvedla v prohlášení britská panovnice a příbuzným a přátelům obětí kondolovala. Tusk uvedl, že tento „Brutální útok nikdy nesníží toleranci a slušnost, kterými je Nový Zéland proslulý.“ Šéf Evropské komise Juncker na twitteru napsal, že Evropská unie bude vždy stát po boku Nového Zélandu proti těm, „kteří ohavným způsobem chtějí zničit naše společnosti a naše životy".
11:04
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že útok je důsledkem úmyslné démonizace politického boje muslimů. "Nejen pachatelé, ale i politici a média, kteří na Západě rozdmýchávají již tak vystupňovaný strach a nenávist k islámu, nesou za tento odporný čin odpovědnost,“ uvedl na svém twitterovém účtu.
10:33
"Upřímnou soustrast pozůstalým a rodinám obětí útoku v novozélandském Christchurchi. Střílet do nevinných a bezbranných lidí je ohavnost," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek spojil útok s šířením nenávistných nálad.
10:18
Francie a Británie posílí v reakci na střelbu na Novém Zélandu bezpečnost v okolí mešit. Francouzský prezident Emanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová čin odsoudili a vyjádřili soustrast obětem. Šéf britských protiteroristických operací Neil Basu oznámil, že v blízkosti mešit v Británii budou zesíleny policejní hlídky. Rovněž francouzský ministr vnitra Christophe Castaner na twitteru oznámil, že v okolí míst souvisejících s náboženstvím bude posílena bezpečnost. Ve Francii žije jedna z největších muslimských komunit v Evropě.
10:04
Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že ho teroristický útok šokoval. "Je mi lidsky zle z odporného útoku v novozélandském Christchurch, kde útočníci povraždili přes 40 lidí,“ sdělil. „Útok na nevinné lidi na předměstí Christchurche je naprosto odporný. Odmítám jakékoliv násilí včetně toho proti lidem kvůli jejich víře,“ napsal na svém twitterovém účtu šéf diplomacie Tomáš Petříček.
10:02
Novozélandský kriketový tým, který měl tuto sobotu sehrát utkání s bangladéšským týmem, ohlásil, že zápas se kvůli tragédii ruší. Do jedné z mešit měli v době útoku namířeno i členové bangladéšského národního kriketového týmu, neštěstí se však vyhnuli.
09:57
Teroristický útok odsoudily země s muslimskou většinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že teroristické útoky na mešity v Christchurch jsou příkladem ‚rostoucího rasismu a islámské fóbie‘. Pákistánský premiér Imran Khan řekl, že je útokem šokován. Dodal, že toto je jasný důkaz, že terorismus ‚nemá náboženství‘. Malajská vláda oznámila, že mezi obětmi jsou dva její občané.
09:38
Podle nových informací utrpěla zranění 48 lidí, oznámil policejní komisař.
09:37
Výbušniny byly zatím identifikovány jen v jednom z aut útočníků, řekl policejní komisař.
09:33
Pořádkové složky nic neopomenuly, aby zabránily tomuto činu, řekl policejní komisař Mike Bush. Zatím dle jeho slov nebyly identifikovány další osoby, které se útoku účastnily.
09:26
„Všichni dostupní policisté, zásahové složky a vládní agentury dělají vše proto, aby zajistili bezpečí občanům. V současné době nevíme o žádných dalších hrozbách,“ uvedl na tiskové konferenci policejní komisař Mike Bush.
Pořádkové složky nic neopomenuly, aby zabránily tomuto činu, řekl policejní komisař Mike Bush. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
09:25
„Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu," uvedl Babiš na twitteru.
09:23
Německá kancléřka Angela Merkelová je otřesena útokem na Novém Zélandu. Oběti byly zavražděny z rasistické nenávisti, míní. Stojíme bok po boku proti takovému teroru, uvedla.
09:20
Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i uprchlíci, řekla novozélandská premiérka Ardernová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
09:15
Podle nových informací zemřelo 49 lidí, oznámil policejní komisař Mike Bush. Jeden muž byl obviněn z vraždy.
09:13
Sedmnáctiminutové video z útoku v jedné z mešit , které útočník vysílal v přímém přenosu na internetu, bylo staženo ze sociálních sítí. Facebook a Instagram také zrušily účet domnělého atentátníka. Na některých platformách je ale záznam stále přístupný. Mluvčí firem Twitter a Facebook vyjádřili soustrast obětem a uvedli, že firmy budou spolupracovat s úřady.
Jeden z útočníků natáčel útok ‚z vlastního pohledu‘. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters

Najdete na Lidovky.cz