Sledujte online reportáž z demonstrace na Václavském náměstí v Praze a z debaty poslanců o návrhu auditní zprávy EK týkající se premiéra Andreje Babiše.

Těžký den pro Andreje Babiše

Sledujte živě

20:53
„Děkujeme a pokračujeme dál. Naděje zlatne,” uzavřeli úterní demonstraci pořadatelé.
20:52
Úterní protest zakončil sborový zpěv české státní hymny.
20:50
Poté, co se statisícový dav doslechl o slovech, jimiž premiér Babiš reagoval na dnešní demonstraci, ozval se z Václavského náměstí bouřlivý pískot. „Jde vidět, že se bojí. Chce koncert, tak mu ukážeme koncert,“ prohlásil posléze předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář.
Demonstrující vlají českými vlajkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
20:48
V neděli 23. června pak od 16:30 proběhne dalši demonstrance v hlavním městě na Letenské pláni.
20:47
Organizátoři připomněli, že příští týden se uskuteční demonstrace po celé republice kromě Prahy. Vyzvali proto umělce a obyvatele hlavního města, aby vycestovali do regionu a protestních akcí se zúčastnili.
20:35
„Přišel jsem chránit pravdu, přišel jsem chránit spravedlnost,” uvedl na pódiu herec Čermák. „V roce 1989 jsem tu stál jako sedmnáctiletý a riskoval jsem vše. Nyní tu stojím a nevím, co riskuji. Ale je mi to jedno, chci chránit hodnoty, které mi umožňují žít šťastný život.”
20:30
Na pódiu se ukázali také herci a herečky Hynek Čermák, Tomáš Hanák, Eva Josefíková a Bára Hrzánová.
20:22
Ivana Trojana u mikrofonu přivítal dav velkým aplausem. Herec připomněl některé Babišovy činy a výroky z minulosti, které premiér svými činy posléze sám popřel. „Sešli jsme se tu dnes, abychom dodržovali psaná i nepsaná pravidla. Těm nepsaným se říká morálka,“ prohlásil.
20:21
Na náměstí právě zahrála kapela Buty. „Nemáme žádnou aktivistickou písničku, ale děkujeme, že jste přišli,“ uvedli její členové, načež zahráli svůj známý song Nad stádem koní.
Protestující vlají českými vlajkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA
20:18
„Demonstrace nejsou příjemné,“ přiznal pro Novinky.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale řekl, že nevidí důvod, proč by je sledoval. Lidé podle něj chodí na Václavské náměstí na koncerty.
20:14
„Už aby to bylo, „ skandoval dav na Jarošova slova, že Andrej Babiš demisi stejně nepodá a bude se držet moci i do chvíle, kdy jej povedou do zamřížovaného policejního antonu.
20:14
„Na takovou očistnou katarzi vždy potřebujete pořádného hajzla. Jestli to nedokážeme s tímhle lumpem, tak už nikdy,“ dodal Jaroš s tím, že republika si sahá na dno. Babiše označil Jaroš za největší ohrožení demokracie za posledních 30 let. Je mu prý sympatický jak plané neštovice.
20:13
Na pódiu se svým projevem vystoupil i marketér a publicista Martin Jaroš. „Vím, že jsme tu, abychom si postěžovali a nadávali na toho zlouna, ale mně ty stížnosti už trochu lezou krkem. Pokusím se vám proto nabídnout trochu jiný pohled,“ uvedl v úvodu své řeči. „Šlamastiky“ kolem Babiše jsou podle něj pozitivní šance pro Česko, aby konečně začalo dělat věci správně.
19:57
Organizátoři protestu nyní demonstrantům na pódiu nastavili zrcadlo, aby si uvědomili svou sílu. „Je to na nás,“ skandoval během toho dav.
19:52
Někteří opoziční poslanci, kteří jednají v Poslanecké sněmovně o návrhu auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), vyjádřili na dálku podporu demonstrantům na pražském Václavském náměstí. "Díky vám všem, kteří jste dnes z různých koutů naší vlasti přijeli vyjádřit svobodně a demokraticky svůj názor na současné dění ve vládě. My poslanci jsme ještě ve Sněmovně, ale také dorazíme," napsal na twitter bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
19:41
Na Václavském náměsti lidé nyní přibližně minutu hromadně zvonili klíčemi.
19:31
„Jsem strašně rád, že si odmítáme na některé věci zvykat,“ pronesl ve své řeči herec Jiří Mádl. „Myslím, že tohle je poslední záchvěv let minulých. Je to na nás, musíme vydržet.”
Herec Jiří Mádl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Michal Šula, MAFRA
19:29
04.června 2019 v 19:19, příspěvek archivován: 04.června 2019 v 19:31

Kde jinde by se měla konat další demonstrace, než v neděli 23. června 2019 v 16:30 na naší Letné. Na Letné ukazuje občanská společnost svoji sílu tradičně :-)

19:27
V davu je možné zahlédnout řadu známých osobností, například spisovatele Jiřího Padevěta, plzeňského hejtmana Josefa Bernarda či herce Ivana Trojana.
19:24
U mikrofonu se dále vystřídali další zástupci kulturní scéry - režisérka Helena Třeštíková, herci Petr Vacek a Jiří Mádl, publicista Ivo Šmoldas či frontman kapely Rybičky 48 Jakub Ryba.