Úmrtí Karla Gotta

Sledujte živě

On-line reportáž.
17:33
Vážení čtenáři, online zpravodajství k úmrtí zpěváka Karla Gotta právě končí. Server Lidovky.cz bude dál věnovat pozornost legendě české hudební scény.
17:09
Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
17:09
Úřad vlády má podle přijatého usnesení zajistit organizaci státního pohřbu, řekl Babiš. Kabinet také členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy ukládá zajistit vyvěšení státní vlajky na půl žerdi.
17:08
V tuzemsku byly státní pohřby vyhrazeny převážně politikům. Státní rozloučení měl například 21. září 1937 první prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Státní pohřby měli také Edvard Beneš (1948), Klement Gottwald (1953), Antonín Zápotocký (1957) a Ludvík Svoboda (1979). Zatím poslední osobností, která měla státní pohřeb, byl 23. prosince 2011 exprezident Václav Havel.
16:52
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že dokud není známé stanovisko rodiny, nemá cenu, aby se vláda zabývala detaily. "Nehodí se, abychom tlačili na to mít stanovisko co nejdřív," uvedl.
16:36
Rozhodnutí o státním pohřbu je samozřejmě podmíněno souhlasem Gottovy rodiny. "Čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát a jaké měl pan Karel Gott představy," řekl po zasedání vlády premiér Andrej Babiš. Nechtěl spekulovat o tom, zda by se mohl obřad konat na jiném místě, datum pohřbu zatím určeno není.
16:28
Česká republika se rozloučí se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem státním pohřbem, jeho datum bude rovněž dnem státního smutku. Opatření schválila vláda.
16:26
Zpěvák Karel Gott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
16:24
Zesnulého Karla Gotta si v příštích dnech připomene také Pražská konzervatoř, kde zpěvák v 60. letech studoval. Na škole dnes zavlála černá vlajka a studenti oddělení populární hudby během tohoto školního roku připraví program, ve kterém nastudují některé jeho písně.
16:20
Obraz Mona Lisa, který namaloval zpěvák Karel Gott.
Obraz Mona Lisa, který namaloval zpěvák Karel Gott, se bude dražit v prosincové aukci pražské aukční síně Galerie Kodl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
16:18
„Karel Gott byl neuvěřitelně uznávaný člověk. Já jsem svého času psal do hudebního časopisu Melodie, tudíž jsem s ním spolupracoval, psal jsem jeho profily a podobně. Legendární zpěvák na jednu stranu bravurně reprezentoval českou popovou hudbu, na druhou stranu byl svým způsobem i poplatný režimu, ve kterém byl nejúspěšnější, respektive v nejlepší kondici. Nicméně když jsem se s ním profesně setkal, tak jsem z toho měl pokaždé velmi dobrý osobní pocit. Jeho osobnost byla úžasná. Byl to člověk, který měl vtip, dokázal si sám ze sebe udělat srandu. Znal jsem se s ním dobře a naše setkání byla přátelská,“ uvedl pro Lidové noviny novinář a hudební kritik Čestmír Klos.
16:08
Lidé se zapisují do kondolenční knihy na plzeňské radnici v den úmrtí rodáka a čestného občana Plzně Karla Gotta.
Lidé se zapisují do kondolenční knihy na plzeňské radnici v den úmrtí rodáka a čestného občana Plzně Karla Gotta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Martin Polívka, MAFRA
15:59
V prosincové dražbě pražské aukční síně Galerie Kodl se bude dražit obraz zesnulého Karla Gotta Mona Lisa. Olej na plátně pochází z roku 2001 a vyvolávat se bude za 350 000 korun. Oznámila to mluvčí aukčního domu Terezie Kaslová.
15:55
Ke kondolencím se přidal i německý velvyslanec v Praze Christoph Israng.
15:49
Karel Gott po sobě zanechal celkem čtyři děti. S první Antonií Zacpalovou má dceru Dominiku Gottovou (narozena 1973). S druhou ženou Ivetou Kolářovou má dceru Lucii Kovaříkovou (nar. 1987). Se současnou manželkou Ivanou Gottovou má dcery Charlotte Ellu (nar. 2006) a Nellu Sophii (nar, 2008).
15:44
„Někdy se ví, co bůh chystá a že se nedaj stihnout všechna místa,“ začíná text Gottovy poslední skladby Srdce nehasnou, kterou nazpíval se svou dcerou Charlottou Ellou. Video zde
„Někdy se ví, co bůh chystá a že se nedaj stihnout všechna místa,“ začíná text Gottovy poslední skladby Srdce nehasnou, kterou nazpíval se svou dcerou Charlottou Ellou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
15:25
I u chalupy Karla Gotta v obci Doubice na Děčínsku lidé zapalují svíčky.
I u chalupy Karla Gotta v obci Doubice na Děčínsku lidé zapalují svíčky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
15:24
S Gottem točil i Jan Hřebejk, který dnes řekl, že by si přál mít Gottovu povahu.
15:23
"Měl jsem štěstí, že jsem ho léta mohl znát. Karel Gott byl opravdu vzácný člověk, vzdělaný a inteligentní a přitom neuvěřitelně skromný, pozorný a vlídný," řekl režisér Zdeněk Troška. Kdyby takových slušných lidí bylo více, dobře by bylo v naší zemi, dodal režisér, který do pohádky Z pekla štěstí 2 obsadil oblíbeného zpěváka do dvojrole Pánaboha a Lucifera.