Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. ledna 2011 19:31, aktualizováno  22:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opakované volby: opět je provázelo kupčení s hlasy

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku se v jednom volebním okrsku opakovaly komunální volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Roudnici nad Labem na Litoměřicku se v jednom volebním okrsku opakovaly komunální volby. | foto: ČTK

PRAHA Lidé v pěti českých a moravských měst a obcí si za zvýšené pozornosti médií, policie i zástupců nevládní organizace Transparency International (TIC) volili svá zastupitelstva. Ve čtyřech se opakují z rozhodnutí krajských soudů, které v nich zrušily výsledky říjnového hlasování převážně kvůli kupčení s hlasy voličů. Hlasování nikde neprovázely závažné problémy, ovšem na některých místech se opět hovoří o obchodování s hlasy.

V souvislosti s volbami v Českém Těšíně na Karvinsku se zatím policie zabývá pěti anonymními podněty, avšak nemá žádné zprávy o tom, že by někdo narušil pořádek nebo spáchal trestný čin.

Prodej hlasovacích lístků v hospodě
Podle mluvčího policie nikdo nepotvrdil, že by za volební hlas dostal zaplaceno. "Svědkyně viděla v restauraci machinaci s penězi. Jedna paní dávala někomu peníze. Personál ale policii řekl, že o ničem neví. Paní řekla, že si přišla pro dluh, a občané, kteří měli peníze přijmout, tvrdili, že si přišli rozměnit," řekl mluvčí policie Jaroslav Kus.

Opakované volby

Při opakovaných volbách si lidé vybírají ze stejných kandidátek, které měli k dispozici v říjnu. Volby jsou ovšem pouze jednodenní, volební místnosti se uzavřou ve 22:00. Výsledky hlasování by se měly nejpozději v neděli objevit na  www.volby.cz.

Další oznamovatelka policistům vypověděla, že dostala nabídku, že pokud chce prodat lístek, má se dostavit do určité hospody. Tam ale policie nic nezjistila. "Tři oznámení byla anonymní a týkala se například srocení většího množství lidí," uvedl Kus.

Podle projektového vedoucího TIC Stanislava Beránka se volební hlasy v Českém Těšíně opět kupovaly. "Pozornost byla oproti podzimním volbám vyšší, takže to pro organizátory bylo složitější. Taky se zvedla cena za hlas, tentokrát lidé dostávali zhruba 1000 až 1500 korun," řekl Beránek. Na rozdíl od minula se podle něj nákupčí domlouvali s voliči individuálně, kontaktovali je například telefonem. Hlasy se údajně kupovaly pro dvě strany. "Vycházíme z výpovědí lidí, zpracováváme poznatky z terénu. Pokud vyhodnotíme, že šlo o kriminální jednání, předáme to policii," uvedl Beránek. Dodal, že nikdo z oslovených lidí přímo neřekl, že dostal peníze.

Voliči procházejí mezi novináři v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, kde se 8. ledna v jednom volebním okrsku opakovaly komunální volby

Hned ráno komise v Havlíčkově ulici prohlásila neplatným hlas muže, jenž předtím odnesl hlasovací lístky ven. "Počkali jsme, až se vrátí, a když šel za plentu, řekli jsme mu, že už nemůže hlasovat," řekla předsedkyně volební komise Aneta Mrózková. Svůj hlas přišlo odevzdat hodně lidí, které by šlo nazvat bezdomovci. Jako své trvalé bydliště mají hlášenou adresu českotěšínské radnice. "Nedělali ale nic, co by neměli dělat. Odvolí a jdou," řekla Mrózková.

Podle členů dalších volebních komisí se v sobotu neopakovalo to, co na podzim, kdy přišla volit spousta lidí, kteří vůbec netušili, jak mají volební lístky označit, a ptali se například, kde je jméno konkrétního kandidáta. "Vypadá to, že jsou dnes voliči lépe připraveni," řekli členové volební komise ve středisku Na Střelnici. Hlasovat podle nich přišlo hodně lidí vyššího věku.

67 nových obyvatel
Ani volební komise v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, kde se volby opakují v jednom okrsku, žádné výrazné problémy nezaznamenala. U volební místnosti v tamní škole stáli policisté, na místě byli i novináři, kteří se snažili zjistit, zda se neopakují machinace, kvůli kterým soud nařídil opakování voleb.

Podivné je ale to, že se v nedávné době do volebního obvodu přistěhovalo 67 údajných nových obyvatel. Na rozdíl od říjnových voleb ale nebyly vidět žádné mikrobusy, které by hromadně svážely voliče s vyplněnými lístky. Podle TIC se jen těžko dá prokázat, zda někdo někoho instruoval nebo zaplatil.
Volební komise v 11. volebním okrsku v Českém Těšíně na Karvinsku, kde se 8. ledna konaly opakované komunální volby

Menšímu zájmu veřejnosti se těšily volby, které proběhly ve třech obvodech v Jirkově na Chomutovsku. U volebních místností v průběhu dne také stály hlídky strážníků i policie, žádné potíže ale řešit nemusely. O složení zastupitelstva také rozhodovali také lidé v pěti volební okrscích ve Starém Plzenci. Soud tam výsledek říjnových voleb zneplatnil, protože na kandidátce jedné strany byli tehdy dva lidé, kteří neměli ve městě trvalé bydliště. Volí se v klidu, oproti loňsku je ale účast spíše slabší.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...