O zástupci veřejného ochránce práv rozhodovala Sněmovna v dvoukolové volbě v březnu. Poslanci v ní nepodpořili ani Křečka a Koudelku navržené prezidentem, ani právničku Markétu Seluckou a bývalou ústavní soudkyni a senátorku Elišku Wagnerovou, jejichž jména předložil Senát. Křečkovi šestileté funkční období zástupce ombudsmana skončilo 5. dubna.
Prezident navrhl, aby zástupcem ombudsmanky zůstal Křeček. Nahradit by ho ale mohl Koudelka |
Zeman Sněmovně napsal, že si je vědom, že poslanci jeho kandidáty nezvolili. Je ale přesvědčen o tom, že jsou vhodnými kandidáty, kteří splňují zákonné podmínky a ze své dosavadní praxe mají rozsáhlé praktické zkušenosti a odborné právní znalosti, „které zaručují, že jsou schopni kvalifikovaným způsobem poskytovat ochranu jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo nečinností veřejné správy“. Dodal, že zvolení Křečka by bylo „zárukou zachování kontinuity dosavadní činnosti instituce“, protože současné ombudsmance Anně Šabatové vyprší příští rok její funkční období.
Ve sněmovně měla největší podporu Selucká
Koudelka dostal v prvním kole tajné volby z navržených kandidátů nejméně hlasů, 14 ze 175 odevzdaných. Wagnerovou podpořilo 17 poslanců. Do finále se tak dostal Křeček díky 26 hlasům a Selucká se 45 hlasy. V druhém kole získal Křeček 25 ze 161 odevzdaných hlasů, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Selucká pak 63 hlasů.
Zeman už v minulosti prosazoval Křečka na funkci veřejného ochránce práv. Poslanci ale tehdy dali přednost právě Šabatové.
Křeček byl předsedou Sdružení nájemníků ČR. Členství v sociální demokracii přerušil až v roce 2013 kvůli zvolení zástupcem veřejného ochránce práv. V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titul JUDr. Až později složil rigorózní zkoušku, a titul doktora práv tak řádně získal.