Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opavská vila získala třetí cenu za sebou

Česko

OPAVA V architektonické soutěži Opavská cena J. M. Olbricha letos zvítězil rodinný dům navržený místními architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou z Atelieru 38. Vítězný rodinný dům s ordinací v Opavě-Kylešovicích oslovil porotu jednoduchou prostorovou kompozicí ve svahu, které nechybí přesvědčivost a kvalitně zpracované detaily.

„Dům je výrazem solidnosti a sázky na jistotu,“ shodli se porotci. Ani vítěze však neušetřili kritice, když poukázali na absenci jisté míry experimentu a překvapení.

Rodinný dům od autorské dvojice Bindr-Zelinka získal již třetí ocenění. Loni se umístil na prvním místě v kategorii Rodinné domy v krajské soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2008; je také držitelem titulu v celorepublikové soutěži o nejlepší fasádu roku.

Ze třinácti nominovaných novostaveb ocenila porota opavské soutěže také rodinný dům od opavského architekta Jiřího Horáka z ateliéru Arche's.

Sdružení Za Opavu soutěž pořádá od roku 2007. Je pojmenována po významném opavském rodákovi, který výrazně zasáhl do evropské secesní vlny a patřil k nejuznávanějším své doby. Olbrich je mimo jiné autorem výstavního pavilonu Wiener Sezession ve Vídni, sedmi vil a budovy ateliérů s výstavními síněmi v umělecké kolonii v Darmstadtu v Německu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!