Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Opera slaví patnáctiny

Česko

Internetový prohlížeč Opera ani zdaleka nedosahuje takového rozšíření jako Explorer nebo Firefox. Přesto se však na trhu drží už patnáct let. Za tu dobu přinesl nejedno vylepšení, které se později stalo standardem.

Na jaře 1994 se většina lidí, kteří měli to štěstí, že měli přístup k internetu, připojovala pomocí modemů. Nejenže to bylo spojení velmi nestabilní, ale také pomalé, a to i přesto, že se v té době začaly prosazovat složitě strukturované stránky s množstvím obrázků. Inženýři Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsoy z norské firmy Televerket (dnes Telenor) začali přemýšlet: pokud nemůžeme odstranit závislost na rychlosti připojení, zkusme alespoň minimalizovat čas, který prohlížeč potřebuje k vykreslení stránky. Výsledkem jejich snažení byla první verze prohlížeče Opera a o rok později založení softwarové firmy Opera Software.

Opera se nikdy nestala miláčkem davů. I aktuální čísla mluví za vše: globální podíl tohoto prohlížeče je 0,7 procenta, což ho řadí na poslední místo i za nedávno vzniklý Google Chrome. O něco lepší je situace v Evropě, kde se odhaduje, že Operu používá asi sedm procent internetových surfařů.

Za tento neutěšený stav si do jisté míry může firma sama. Po dlouhá léta totiž nabízela Operu jako adware - tedy zdarma, ale při surfování jste museli překousnout reklamní pruh s bannery v záhlaví. Ten šlo odstranit zakoupením plné verze. Tento obchodní model fungoval až do začátku tisíciletí, kdy se s příchodem Firefoxu mnoho uživatelů přiklonilo k této variantě.

I přes svůj mizivý podíl je však Opera, a zvláště pak její nové verze ostře, sledovaným softwarem. Už mnohokrát během své existence přišla s vylepšeními, která se později stala standardem pro všechny browsery. Mezi nejvýznamnější patří zcela jistě navigace pomocí panelů: každou novou webovou stránku není nutné otevírat v novém okně prohlížeče, ale pouze v novém panelu (záložce). Stejně tak ovládání pomocí gest myši je velice návykové a kdo si jej jednou vyzkoušel, těžko se vrací ke klasickým způsobům. Dnes se však na místo inovátora tlačí Google se svým Chrome, Firefox se rovněž snaží přinášet nová a nová vylepšení stejně jako Microsoft, který se po dlouhých letech stagnace začal plně věnovat vývoji a vylepšování svého Exploreru.

O Opeře je tak v poslední době slyšet spíš z tiskových prohlášení, která po Evropské unii požadují regulaci trhu s prohlížeči. Poslední z takovýchto návrhů vyzníval v tom smyslu, že pokud bude Microsoft k Windows i nadále přidávat Explorer, pak by měl povinně integrovat i prohlížeče třetích stran, tedy i Operu. Tomuto návrhu se však nedává sebemenší šance na úspěch.

Zatímco v desktopovém prostředí patří Opera k minoritním prohlížečům, v oblasti mobilních telefonů zaznamenala neobvyklý úspěch a také zde nastavuje standardy. Na počátku byla snaha zrychlit načítání webových stránek do mobilních telefonů, bylo však potřeba řešit i další problémy: jak dostat složitě strukturovanou stránku na malý displej telefonu a jak udržet náklady na připojení ve snesitelných mezích?

Vše vyřešilo zavedení prostředníka: data se do mobilu nenačítají přímo, ale přes server, který zjednoduší formátování a odstraní přebytečná data. Opeře Mini také pomohli sami operátoři, kteří začali nabízet cenově zvýhodněné nabídky pro přístup na internet prostřednictvím tohoto prohlížeče. Ten tak i v současnosti zažívá prudký vzestup popularity - například meziroční nárůst mezi březnem 2008 a 2009 činil 157 procent.

Autor: